Niemieccy prosumenci dostaną wyższe stawki za energię

Niemieccy prosumenci dostaną wyższe stawki za energię
RWE

Najnowsze zmiany w niemieckiej ustawie o odnawialnych źródłach energii mają sprawić, że w roku 2030 moc elektrowni fotowoltaicznych u naszych zachodnich sąsiadów wzrośnie z obecnego poziomu 59 GW do 215 GW. Ma to być możliwe m.in. dzięki większemu wsparciu prosumentów inwestujących w dachowe elektrownie PV. Niemiecki parlament zdecydował o częściowym zwiększeniu taryf za sprzedaż energii, które będą przysługiwać prosumentom, w stosunku do wcześniejszych propozycji przedstawianych przez rząd w Berlinie.

Najnowszą reformę niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG 2023) niemiecki parlament uchwalił po kilku miesiącach od zaprezentowania jej założeń przez niemieckiego ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka.

Najnowsze regulacje mocno zwiększają cele Niemiec, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki – jako głównego narzędzia, dzięki któremu możliwe ma być niemal podwojenie udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym: z około 40–45 proc. do 80 proc. do roku 2030.

REKLAMA

Zmiany w niemieckim prawie dla OZE mają doprowadzić do osiągnięcia zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Niemczech w 2030 roku na poziomie aż 215 GW w stosunku do około 59 GW obecnie. Dzięki temu udział PV w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech ma zwiększyć się trzykrotnie w stosunku do obecnego poziomu – do około 30 proc.

Korzystna zmiana dla najmniejszych instalacji PV

W toku parlamentarnych prac nad przygotowanym przez Berlin pakietem wprowadzono kilka zmian. Między innymi zwiększono taryfy, które mają przysługiwać za energię wprowadzaną do sieci z najmniejszych instalacji fotowoltaicznych.

 

Zaproponowaną wcześniej przez rząd taryfę w wysokości 0,0693 euro/kWh (0,33 zł), która miała objąć wytwórców z instalacji o mocy do 10 kW, w parlamencie zwiększono do 0,086 euro (0,41 zł), a w przypadku systemów o mocy 10-40 kW zwiększono poziom wynagrodzenia z 0,0685 euro /kWh do 0,075 euro/kWh.

Podniesiono też wynagrodzenie za energię wprowadzaną do sieci z większych systemów fotowoltaicznych o mocy do 750 kW. O ile dla takich systemów wcześniejsza propozycja mówiła o stawce na poziomie 0,0536 euro/kWh, to parlament podwyższył ją do 0,062 euro/kWh.

REKLAMA

Zmniejszono jednak stawki przysługujące wytwórcom, którzy będą wprowadzać do sieci całość wytwarzanej energii. Ci z nich, którzy posiadają najmniejsze instalacje – o mocy do 10 kW – otrzymają 0,048 euro/kWh zamiast wcześniej proponowanej taryfy 0,0687 euro/kWh. Właściciele systemów o mocy do 40 kW mają z kolei otrzymywać 0,038 euro/kWh zamiast proponowanych wcześniej 0,0445 euro.

W przypadku systemów o mocy do 100 kW wcześniejsza propozycja mówiąca o stawce 0,0594 euro została zmieniona na 0,051 euro, a w przypadku instalacji do 300 kW zmieniono poziom taryfy z proponowanych wcześniej 0,0404 euro/kWh na 0,032 euro, czyli jedynie około 0,19 zł/kWh.

Różne stawki dla jednej instalacji

Nowe niemieckie prawo ma dopuścić sytuację, w której część instalacji fotowoltaicznej z danego dachu będzie rozliczana po wyższej taryfie – jako częściowo oddającą energię do sieci – podczas gdy druga część instalacji będzie wprowadzać do sieci całość energii i otrzymywać za nią niższą taryfę. Aby to było możliwe, konieczne będzie posiadanie dwóch liczników.

Zmieni się także sposób redukowania stawek dla nowych prosumentów. Obniżki mają być stosowane od 2024 roku i będą wprowadzane co pół roku, a nie co kwartał jak dotychczas.

Szybszy proces przyłączeniowy 

Energetyka prosumencka w Niemczech ma przyspieszyć nie tylko dzięki wyższym taryfom za sprzedaż energii. Nowe prawo zakłada zmniejszenie biurokracji i ułatwienie procesu przyłączeniowego. Operatorzy sieci mają uruchomić internetowe platformy, aby rejestracja nowych instalacji mogła się odbywać w trybie online.

Ostatnie zmiany w niemieckim prawie dla OZE zakładają, że system taryf gwarantowanych przyznawanych producentom zielonej energii w Niemczech nie będą dłużej finansowane poprzez przenoszenie kosztów na rachunki odbiorców końcowych, ale będzie pokrywać je federalny budżet – z funduszy pozyskiwanych z tytułu opłat za emisje CO2.

Nowe taryfy zaczną obowiązywać prosumentów, którzy uruchomili swoje instalacje już od początku sierpnia. Pozostałe zmiany z ostatniej nowelizacji ustawy EEG wejdą natomiast w życie z początkiem 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.