27 mln ton odpadów PV rocznie. Trzeba przyspieszyć z recyklingiem

27 mln ton odpadów PV rocznie. Trzeba przyspieszyć z recyklingiem
fot. Anders J/Unsplash

Do 2030 roku rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych osiągnie wartość 2,7 mld dolarów. Odzyskiwanie aluminium, srebra, miedzi i polikrzemu ma być sposobem na wąskie gardła w dostawach przy coraz większym popycie na panele.

Rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych pociąga za sobą wzmożony popyt na panele PV, co rodzi obawy o płynność dostaw. Firma Rystad Energy zajmująca się badaniami energetycznymi ocenia, że sytuacja ta znacząco zwiększy zapotrzebowanie na elementy paneli fotowoltaicznych pochodzące z recyklingu.

Rosnące koszty energii, ulepszona technologia recyklingu i regulacje rządowe mogą utorować drogę do rynku, na którym więcej wycofanych paneli słonecznych będzie wysyłanych do recyklingu niż na najbliższe wysypisko śmieci – mówi Kristin Stuge, analityk Rystad Energy.

REKLAMA

– Recykling paneli fotowoltaicznych może pomóc operatorom zaoszczędzić koszty, przezwyciężyć kłopoty z łańcuchem dostaw i zwiększyć prawdopodobieństwo, że kraje osiągną swoje cele w zakresie energii słonecznej – dodaje Stuge.

Zyskowny rynek

W bieżącym roku wartość rynku recyklingu komponentów PV oceniana jest na 170 mln dolarów, jednak w nadchodzących latach będzie ona gwałtownie rosła. W 2030 roku ma wynieść ponad 2,7 mld dolarów, a w 2050 – aż 80 mld dolarów.

REKLAMA

 

Na razie recykling komponentów z paneli fotowoltaicznych jest na etapie wczesnego rozwoju. Jednak rosnąca ilość odpadów – w związku z zakończeniem żywotności kolejnych instalacji PV – zmusi ten sektor do przyspieszenia. Według Rystad Energy w 2040 roku ilość odpadów z fotowoltaiki wzrośnie do 27 mln ton rocznie. Prognozy firmy pokazują, że materiały odzyskane z wycofanych paneli PV mogą w 2040 roku stanowić 6 proc. inwestycji w fotowoltaikę – wobec 0,08 proc. obecnie.

Rystad Energy dokonał obliczeń, w których za punkt wyjścia przyjął 15-letnią żywotność panelu PV i poziom aktywności instalacyjnej z 2022 roku. Na tej podstawie oszacował, że za 15 lat (w 2037 roku), czyli po upływie żywotności dziś montowanych paneli, Chiny będą odpowiedzialne za 40 proc. światowych instalacji kierowanych do recyklingu, a szacowana wartość recyklingu wyniesie w tym kraju 3,8 mld dolarów (wobec 9,6 mld dolarów wartości globalnej). W tym samym roku wartość materiałów nadających się do recyklingu w Ameryce Północnej ma wynieść 1,5 mld dolarów, a w Europie – 1,4 mld dolarów.

Recykligowane elementy paneli fotowoltaicznych

Największą wartość w panelu PV mają aluminium, srebro, miedź i polikrzem. Srebro to około 0,05 proc. całkowitej masy, ale jednocześnie stanowi ono 14 proc. wartości materiału. Także polikrzem jest drogi w odsprzedaży ze względu na energochłonny proces osiągnięcia koncentracji potrzebnej do zapewnienia odpowiedniej wydajności paneli. Największą ilość materiału stanowi szkło, które można w wysokim stopniu zrecyklingować, jednak ma ono stosunkowo niską wartość odsprzedaży.

Scenariusz Rystad Energy przewiduje produkcję energii słonecznej w 2035 roku na poziomie 1,4 TW. Do tego czasu zdaniem analityków recykling paneli solarnych – zainstalowanych w 2020 roku (założenie 15 lat żywotności) –  może dostarczać 8 proc. potrzebnego do wytwarzania paneli polikrzemu, 11 proc. aluminium, 2 proc. miedzi i 21 proc. srebra.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.