Na Śląsku ruszyła budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej
Na terenie przyszłej farmy fotowoltaicznej Taurona w Mysłowicach rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem gruntu. Elektrownia o łącznej mocy niemal 100 MW powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Elektrownia fotowoltaiczna zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku i powinna być wówczas jednym z największych tego rodzaju obiektów w Polsce.
Budowę wielkiej elektrowni fotowoltaicznej zaplanowano w dwóch etapach. W pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.
Rozpoczęte wczoraj prace budowlane zakładają zainstalowanie 94 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Farma fotowoltaiczna o mocy 37 MW, zrealizowana w pierwszym etapie, w ciągu roku wyprodukuje około 39 GWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych.
Na realizację pierwszego etapu inwestycji w Mysłowicach Tauron otrzyma 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Coraz większy portfel elektrowni PV
– Konsekwentnie realizujemy program budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Pierwsza taka farma powstała w 2020 roku na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie – mówi Artur Warzocha, wiceprezes Grupy.
Moc elektrowni fotowoltaicznej w Jaworznie jest jednak znacznie mniejsza od tej, którą ma osiągnąć inwestycja w Mysłowicach. W miejscu, w którym znajdował się blok Elektrowni Jaworzno I, zainstalowano ponad 12 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW.
W połowie stycznia tego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię około 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.
W sumie Tauron dysponuje dziś trzema elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW.
Zielony Zwrot Taurona
Inwestycje w fotowoltaikę wpisują się w strategię Taurona, której celem jest sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. do 2030 roku.
W 2025 roku Grupa planuje mieć 1600 MW zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3700 MW. Powinno to wówczas stanowić około 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.
Tauron chce w energetyce wiatrowej podwoić stan posiadania do 2025 roku, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie chce osiągnąć 1400 MW mocy w fotowoltaice.
Priorytetem nowej strategii jest również umocnienie pozycji lidera w zakresie dystrybucji energii oraz rozwój technologii umożliwiających zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. W 2030 roku wszyscy klienci Taurona mają dysponować inteligentnymi licznikami, a obsługa klientów ma być w pełni zdigitalizowana.
– Budowa farmy w Mysłowicach to istotny krok w realizacji celów naszej strategii, czyli Zielonego Zwrotu Taurona. Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom. Już za 3 lata planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy już w połowie przyszłego roku – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.