Duży spadek liczby nowych prosumentów w sieci Enei
Jeden z czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce – Enea Operator – odnotował w czerwcu wyraźny spadek liczby przyłączonych mikroinstalacji. Dane, które otrzymaliśmy od Enei, potwierdzają, że w początkowym okresie obowiązywania systemu net-billing inwestorzy podchodzili do inwestycji w PV z większą ostrożnością niż w poprzednim systemie rozliczeń – mimo możliwości skorzystania z dotacji z programu Mój Prąd i wysokich cen energii na rynku będących podstawą rozliczeń w nowym systemie.
W ostatnim miesiącu, kiedy możliwe było jeszcze zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnych, aby nadal rozliczać się w systemie opustów, czyli w marcu 2022 roku, do sieci Enei Operator zostały przyłączone mikroinstalacje o łącznej mocy 68,065 MW.
Wpływ wygaszania systemu opustów i pośpiechu inwestorów, aby zdążyć z wejściem do tego mechanizmu rozliczeń, był widoczny jeszcze w kolejnych tygodniach, gdy nie można już było przystąpić do systemu opustów, ale pracownicy Enei Operator przyłączali jeszcze mikroinstalacje zgłoszone do końca marca.
Z tego powodu w kwietniu łączna moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei Operator była nawet wyższa niż w marcu – wyniosła aż 79,435 MW, a w danych za maj Enea odnotowała jeszcze przyłączenie mikroinstalacji o łącznej mocy 49,077 MW.
W czerwcu łączna moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei Operator okazała się już jednak znacznie niższa, – było to jedynie 13,735 MW.
Mniej zgłoszeń
Wyraźniej wpływ wdrożenia nowego systemu rozliczeń, net-billingu, który obowiązuje prosumentów zgłaszających przyłączenie po 31 marca 2022 roku, widać w liczbach otrzymanych zgłoszeń.
W marcu Enea Operator przyjęła 17 941 zgłoszeń, a w pierwszym miesiącu, w którym złożenie zgłoszenia oznaczało już tylko możliwość wejścia do net-billingu, wolumen zgłoszeń spadł do 1019.
W maju liczba zgłoszeń wzrosła w stosunku do kwietnia – do 1892 – jednak w kolejnym miesiącu Enea Operator nie odnotowała już kolejnego wzrostu, przyjmują w czerwcu 1756 zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji.
Na razie w systemie Enei Operator nie widać też wyraźniejszego wzrostu liczby prosumentów inwestujących w magazyny energii – do czego ma zachęcać nowy system rozliczeń w połączeniu z dotacjami, które można dostać na magazyny energii z programu Mój Prąd 4.0.
Dotychczas Enea Operator przyjęła tylko dwa zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.
Ponad milion prosumentów
Dane dotyczące przyłączeń mikroinstalacji w skali całego kraju raportują niezależnie Agencja Rynku Energii (ARE) oraz zrzeszające operatorów sieci Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Ostatnie dane z rynku mikroinstalacji, które dotychczas przedstawiły obie instytucje, dotyczą maja.
Według ARE na koniec maja moc mikroinstalacji w Polsce wzrosła do 7800,29 MW, na co złożyło się 1 083 900 instalacji.
Wyłącznie w maju w rejestrze Agencji Rynku Energii przybyło 23 976 mikroinstalacji o łącznej mocy 139,76 MW. Miesiąc wcześniej, gdy wyraźnie widoczny był wpływ wzmożonej liczby zgłoszeń złożonych pod koniec marca, moc mikroinstalacji w Polsce zwiększyła się aż o 745,17 MW.
Nieco inaczej wyglądają dane PTPiREE, według których na koniec maja w Polsce było 1 104 597 prosumentów, a całkowita moc posiadanych przez nich mikroinstalacji wynosiła 8176,9 MW.
Według danych PTPiREE wyłącznie w maju moc przyłączonych mikroinstalacji zwiększyła się o 320,2 MW, w kwietniu wzrost miał wynieść 520,7 MW, a w marcu – 621,6 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.