Koszty OZE w 2021 roku znowu spadły, ale w tym roku będzie inaczej

Koszty OZE w 2021 roku znowu spadły, ale w tym roku będzie inaczej
LONGI Solar

W ubiegłym roku po raz kolejny spadły koszty produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej podkreślają jednak, że w przypadku projektów OZE finalizowanych w 2021 roku nie był jeszcze widoczny wzrost kosztów w łańcuchu dostaw spowodowany rosnącymi cenami surowców i logistyki.

W najnowszym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) czytamy, że w 2021 roku na całym świecie zainstalowane zostały odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 257 GW. W ten sposób globalny potencjał OZE wzrósł o 9,1 proc.

W przypadku 2/3 inwestycji sfinalizowanych w 2021 roku koszty produkcji energii mają być niższe od kosztów wytwarzania z najtańszych elektrowni węglowych, które znajdują się w krajach zaliczanych do grupy G20.

REKLAMA

Miliardy oszczędności

Biorąc pod uwagę wzrost kosztów paliw wykorzystywanych przez energetykę, analitycy Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej ocenili, że OZE uruchomione w samym tylko 2021 roku pozwolą zaoszczędzić w bieżącym roku na globalnych kosztach wytwarzania energii w sumie około 55 mld dolarów.

Według szacunków IRENA w krajach nienależących do OBWE w ubiegłym roku zainstalowano w energetyce odnawialnej 109 GW mocy, które będą wytwarzać energię taniej, niż produkowałyby najtańsze nowe źródła konwencjonalne. Daje to co roku około 5,7 mld dolarów oszczędności w okresie 25–30 lat.

 

Drożejące paliwa kopalne sprawiaja, że OZE przyniosą jeszcze większe oszczędności na energii w 2022 roku. Analitycy IRENA policzyli, że przy rosnących cenach gazu i węgla działające w Europie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku pozwoliły zaoszczędzić przynajmniej 50 mld dolarów.

Dane dotyczące kosztów wytwarzania za 2021 rok, które zebrała Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej, nie pokazują jeszcze wzrostu cen CAPEX-u dla energetyki wiatrowej i solarnej, który nastąpił w wyniku notowanego w ostatnich kwartałach wzrostu kosztów surowców czy logistyki.

REKLAMA

Najtańszy wiatr na lądzie

IRENA pokazuje też, jak bardzo zmieniły się koszty wytwarzania energii w najważniejszych technologiach OZE w okresie 2010–2021. Największy spadek kosztów miała zanotować fotowoltaika (88 proc.), w przypadku wiatru na lądzie i skoncentrowanej energetyki słonecznej (CSP) miało to być po 68 proc., a w zakresie morskiej energetyki wiatrowej spadek miał wynieść 60 proc.

Według IRENA w ubiegłym roku koszty inwestycji w energetyce wiatrowej i fotowoltaice jeszcze spadały. W przypadku wiatru na lądzie spadek w stosunku do kosztów z 2020 roku miał wynieść przeciętnie 15 proc., a w przypadku offshore miał sięgnąć 13 proc. Również o 13 proc. miał spaść przeciętny koszt inwestycji w fotowoltaice.

Przeciętny koszt wytwarzania energii z elektrowni wiatrowych na lądzie, które zostały oddane do użytku w zeszłym roku, według IRENA wyniósł 0,033 dolarów/kWh (0,15 zł/kWh), po nieco wyższym koszcie mają produkować energię uruchomione w 2021 roku elektrownie fotowoltaiczne (0,048 dolarów/kWh, czyli ok. 0,22 zł/kWh), a w przypadku trzeciej kluczowej technologii OZE – morskich farm wiatrowych – koszt wytwarzania dla projektów zakończonych w ubiegłym roku miał sięgać przeciętnie 0,075 dolarów/kWh (0,35 zł/kWh).

IRENA podkreśla, że wzrost kosztów w przemyśle wiatrowym i solarnym będzie bardziej widoczny w danych dotyczących CAPEX-u inwestycji sfinalizowanych w tym roku.

Kryzys potwierdza sens OZE

W komentarzu do nowego raportu Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, podkreśla, że o ile „tymczasowa odpowiedź na kryzys w obecnej sytuacji może być konieczna, [o tyle] nie można utrzymać wymówek uzasadniających zmniejszenie ambicji klimatycznych w średnim terminie”.

– Obecna sytuacja potwierdza, że odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna to przyszłość – podkreśla La Camera.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.