Farma PV w Polsce – jak wygląda proces inwestycyjny, czy się opłaca?

Farma PV w Polsce – jak wygląda proces inwestycyjny, czy się opłaca?

Farmy fotowoltaiczne coraz bardziej zyskują na popularności. Pozwalają one na wytworzenie energii bez użycia węgla, co wpływa pozytywnie na nasz klimat. Jednakże, aby wybudować taką farmę, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zagadnieniami.

Co to jest farma fotowoltaiczna i jakie są warunki, by ją założyć?

Farma fotowoltaiczna to instalacja, na którą składają się setki, a niekiedy nawet tysiące modułów. O ile mikroinstalację umieszcza się na dachu lub w ogrodzie i ma produkować energię na potrzeby domu (choć nadwyżka energii może też być oddawana do systemu), to farmy zajmują wydzieloną dla tego celu powierzchnię. Budowane są wyłącznie na gruncie i produkują energię, która w całości ma zostać sprzedana.

REKLAMA

A o jakiej powierzchni mówimy? Im więcej paneli ma tworzyć system, tym teren musi być większy. Minimalna powierzchnia to 2 ha. Minimalna szerokość gruntu pod inwestycję wynosi 60 m.

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej

Dobra wiadomość jest taka, że farmy fotowoltaiczne można budować na terenie całej Polski, bo wszystkie regiony są nasłonecznione w podobnym stopniu. Nie oznacza to jednak, że każda działka o odpowiedniej powierzchni będzie tak samo atrakcyjna dla farmy fotowoltaicznej.

Ważne, by działka była płaska, bez wzniesień – łatwiej wtedy zamontować panele i jest to tańsze. Pod budowę farm fotowoltaicznych przeznacza się przede wszystkim nieużytki oraz grunty o niskiej klasie (grunty klas V i VI), bo na dobrej, żyznej ziemi pierwszeństwo ma rolnictwo. Grunt powinien być dobrze nasłoneczniony i położony nieopodal sieci elektroenergetycznej.

Farma musi mieć dostęp do drogi publicznej, by umożliwiać dojazd pracownikom obsługującej ją firmy.

Farmy fotowoltaiczne w miejscowych planach zagospodarowania

Inwestor, który znalazł interesującą działkę, powinien sprawdzić czy jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). To uchwalany przez radę gminy dokument, w którym ustalone jest przeznaczenie terenu, sposobu jego zagospodarowania i zabudowy.

Jeśli obowiązuje MPZP dla danego terenu, trzeba sprawdzić, czy dopuszcza on realizację inwestycji, czy też na danym terenie można budować wyłącznie domy mieszkalne. Aby to zrobić, należy złożyć do właściwego urzędu gminy wniosek o udostępnienie wypisu i wyrysu.

Jeśli plan dopuszcza na danym terenie działalność produkcyjną, to dozwolone jest także prowadzenie farmy fotowoltaicznej.

Może się okazać, że MPZP dopuszcza budowę farm fotowoltaicznych, ale wyznacza dodatkowe warunki, na przykład maksymalną moc łączną, która jest niższa niż przewiduje plan biznesowy. Inwestor może podjąć próbę doprowadzenia do zmiany planów, ale to proces długotrwały i bez gwarancji sukcesu.

Jeśli dla danego terenu nie został przyjęty MPZP (co jest prawdopodobne, gdyż pokrywają one tylko około 34% powierzchni Polski), inwestor występuje o warunki zabudowy.

Audyt

Decyzję o zakupie lub dzierżawie konkretnej działki powinien poprzedzić audyt, którego celem jest odpowiedź na pytanie o opłacalność inwestycji. Niezależni specjaliści w swojej ocenie uwzględniają parametry, o których inwestor może nie pomyśleć, takie jak kąt nachylenia paneli, system montażowy czy orientację miejsca montażu (powierzchnia paneli powinna być skierowana na południe). Obliczą moc instalacji z uwzględnieniem nie tylko aktualnych potrzeb, ale także jej potencjalnego zwiększenia w przyszłości.

Kiedy farma fotowoltaiczna potrzebuje pozwolenia na budowę?

Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej powiązana jest z mocą farmy. Nowelizacja art. 29 ustawy Prawo budowlane znosi obowiązek uzyskania pozwolenia i zgłoszenia wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW.

Obowiązuje przy tym zastrzeżenie, że w przypadku instalacji urządzeń o mocy przekraczającej 6,5 kW opinię musi wydać rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ocenia on zgodność instalacji z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.

REKLAMA

Dla instalacji o mocy przekraczającej 50 kW, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a także obowiązek uzgodnienia ze wspomnianym rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych zgodności inwestycji z wymogami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Projekt koncepcyjny

Przygotowaniem projektu koncepcyjnego zajmuje się wyspecjalizowana firma. Projekt to dokument, który obejmuje:

  • stworzenie planu zagospodarowania terenu z układem paneli na działce,
  • wybór paneli o właściwej mocy, zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym,
  • wykonanie schematu elektrycznego, w tym ustalenie tras kablowych,
  • kalkulację efektywności całego systemu, włączając w to koszty związane z monitoringiem, oświetleniem i ogrodzeniem.

Projekt koncepcyjny jest bardzo ważnym etapem prac, gdyż ustalonych w nim parametrów modułów nie będzie można zmienić na dalszych etapach procesu.

Warunki przyłączenia

Kolejnym krokiem jest złożenie do zakładu energetycznego wniosku i wydanie warunków przyłączenia. Do wniosku załącza się:

  • dokumenty potwierdzające tytuł prawny do gruntu,
  • warunki zabudowy lub wypis z MPZP.

Należy także uiścić zaliczkę w wysokości 30 zł/kW.

Warunki przyłączenia wydawane są przez dystrybutora w ciągu 150 dni po złożeniu wniosku wraz z projektem umowy o przyłączenie do sieci i są ważne dwa lata.

Koncesja od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Po otrzymaniu warunków przyłączenia inwestor składa wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie koncesji na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego. Procedura ma na celu weryfikację, czy wnioskujący posiada środki finansowe oraz wiedzę i doświadczenie do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE, czy zatrudnia wykwalifikowanych pracowników oraz czy nie zalega z żadnymi podatkami.

Do wniosku trzeba dołączyć około 20 załączników, między innymi listę wspólników lub akcjonariuszy, zaświadczenie o niekaralności, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości. Jeśli Prezes URE nie stwierdzi nieprawidłowości, wydaje promesę, czyli obietnicę, że gdy farma fotowoltaiczna powstanie i przejdzie odbiór techniczny, będzie ją można legalnie uruchomić.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Gdy inwestor ma już pozwolenia na budowę oraz koncesję na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego (lub promesę), może przystąpić do budowy. Farmy o mocy nawet kilku MW mogą być wykonane w ciągu kilku tygodni, pod warunkiem, że kolejne etapy prac (wykonanie fundamentów, montaż stołów, montaż paneli, podłączenia) są zgrane w czasie, a ekipa wznosząca farmę trzyma się harmonogramu.

Gdy farma jest wybudowana, pozostaje już tylko zarejestrowanie jej na Towarowej Giełdzie Energii, aby móc obracać potrzebnymi certyfikatami.

Podsumowanie

Farma fotowoltaiczna powstaje wieloetapowo. Przeprowadzenie procesu wymaga uzyskania zgód i pozwoleń. Dobrze napisane wnioski i zebranie potrzebnych załączników bardzo przyśpieszą proces.

Zachęcamy do skorzystania z usług firmy Helios Strategia! Oferujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji: od doradztwa na etapie wyboru nieruchomości poprzez przygotowanie audytu, aż po projekt i wybudowanie farmy fotowoltaicznej. Mamy 12 lat doświadczenia, a w naszym portfolio blisko 60 realizacji w Polsce oraz na Ukrainie.

 

artykuł sponsorowany