Armia USA zainwestowała w okna wytwarzające prąd

Armia USA zainwestowała w okna wytwarzające prąd
źródło: ubiqd

Firma UbiQD stworzyła bazujące na technologii kropek kwantowych przezroczyste okna WENDOW, które mają zdolność generowania prądu. Siły Powietrzne USA zamówiły dwie instalacje, w których zastosowano fotowoltaiczne okna UbiQD, i planują sfinansować dalszy rozwój tej technologii.

Pochodząca z Los Alamos ze stanu Nowy Meksyk firma UbiQD pracuje nad linią produktów fotowoltaicznych wykorzystujących proces luminescencyjnego barwienia kropek kwantowych w celu koncentracji energii słonecznej i generowania energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu przezroczystości szkła.

W ramach wdrożeń UbiQD ściśle współpracuje ze środowiskiem naukowców m.in. z Los Alamos National Laboratory, University of Washington oraz Western Washington University.

REKLAMA

Kropki kwantowe

Same kropki kwantowe (ang. quantum dots) to niewielkie cząstki materiału półprzewodnikowego w skali nano, które zamieniają promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Są tak małe, że aby wypełniły powierzchnię paznokcia, potrzeba by ich około 100 tys.

Pojedyncza cząstka kwantowa zazwyczaj przyjmuje strukturę budowy podobną do cebuli, czyli składa się z kilku warstw, które chronią rdzeń emitujący światło. Dodatkowo na powierzchni kropki kwantowej mogą znajdować się tzw. włosy, która są związkami organicznymi związanymi z powierzchnią kropki.

Fotowoltaiczne okno

Jednym z produktów UbiQD jest fotowoltaiczne okno o nazwie WENDOW wykonane ze szkła pokrytego warstwą laminatu, która jest domieszkowana kropkami kwantowymi, dzięki czemu WENDOW ma zdolność generowania ładunku elektrycznego przy oświetleniu światłem słonecznym.

Pilotażowa instalacja bazująca na WENDOW została wykonana w budynku kampusu Western Washington University. Jak twierdzi UbiQD, jest to instalacja wykonana z wykorzystaniem największych okien fotowoltaicznych, jakie dotychczas wyprodukowano (pojedyncze okno ma wymiar ok. 1,2 x 1,2 m).

REKLAMA

 

Zamówienie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych  

Niedawno firma UbiQD poinformowała, że jej technologia bazująca na kropkach kwantowych zostanie zastosowana w projekcie Small Business Innovation Research prowadzonym przez Siły Powietrze Stanów Zjednoczonych, które w ramach kontraktu sfinansują dwie instalacje wykorzystujące WENDOW (w sumie zostanie zainstalowanych ponad 20 okien), a także przeznaczą dodatkowe fundusze na rozbudowę instalacji i rozwój produktu.

UbiQD spodziewa się, że zainteresowanie produktem na terenie USA będzie rosnąć. Zwłaszcza teraz, kiedy uchwalono przepisy, które na kolejne 10 lat zwiększają ulgę podatkową do wysokości co najmniej 30 proc. na inwestycje z zakresu energetyki słonecznej.

Także na polskim rynku rozwiązania energetyczne bazujące na kropkach kwantowych mogą nabierać coraz większego znaczenia. Już w 2018 roku polska firma ML System otrzymała od Urzędu Patentowego RP patent na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem kropek kwantowych.

Pod koniec ubiegłego roku w zakładzie ML System w Jesionce pod Rzeszowem uruchomiono pierwszą linię produkcyjną, na której produkowane są w pełni transparentne szyby z powłoką kwantową. 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.