Amerykanie ogłosili przełom w perowskitach

Amerykanie ogłosili przełom w perowskitach
NREL

Naukowcy z instytutu NREL opracowali ogniwo perowskitowe, które nie tylko charakteryzuje się wysoką początkową sprawnością, ale też ma być odporne na działanie czynników zewnętrznych, zachowując zadowalające parametry w dłuższym okresie. Szybka degradacja początkowej sprawności ogniw z perowskitu była dotąd główną barierą na drodze do komercjalizacji tej technologii.

Amerykańscy badacze z National Renewable Energy Laboratory (NREL) poinformowali na łamach czasopisma „Nature” o przełomie w pracach nad ogniwami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów.

W badaniach, w które byli zaangażowani również naukowcy z uniwersytetów w Toledo, Colorado i San Diego, została opracowana architektura ogniwa perowskitowego charakteryzująca się wysoką sprawnością i wytrzymałością.

REKLAMA

Wykazano początkową sprawność ogniwa na poziomie 24 proc. (NREL nie podał rozmiarów ogniwa). O ile podobne sprawności były już wcześniej notowane przez naukowców zajmujących się perowskitami, o tyle w informacjach z NREL zwraca uwagę stosunkowo niewielka – jak na perowskity – degradacja początkowej sprawności.

Po trwających 2400 godzin testach ogniwa w temperaturze 55 st. C miało ono zachować 87 proc. początkowej sprawności.

REKLAMA


Kluczem do sukcesu okazało się zastosowanie w ogniwie perowskitowym związku chemicznego określanego jako 3-(Aminometylo)pirydyna. – To błyskawicznie dało nam duży wzrost nie tylko jeśli chodzi o sprawność, ale także stabilność – komentuje Kai Zhu z instytutu NREL.

Niektórzy mogą zademonstrować perowskity o wysokiej stabilności, ale wówczas sprawność jest niska. Potrzebna jest wysoka sprawność i wysoka stabilność jednocześnie. To jest wyzwanie – dodaje naukowiec z NREL.

Według amerykańskiego instytutu zastosowanie warstwy 3-(Aminometylo)pirydyny może zwiększyć sprawność ogniwa perowskitowego, która wcześniej utrzymywała się na poziomie 23 proc. przynajmniej do 25 proc. W fotowoltaice jest to ogromny progres, którego wypracowanie w przypadku tradycyjnych ogniw z krzemu krystalicznego może trwać latami.

Ostatnio osiągnięciami w obszarze stabilizacji ogniw perowskitowych pochwaliła się też szwedzka firma Evolar. Więcej na ten temat w artykule: Szwedzi ustabilizowali perowskity.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.