Zmiana w dotacjach na mikroinstalacje z Agroenergii

Zmiana w dotacjach na mikroinstalacje z Agroenergii
stantontcady, flickr cc

W pierwszej części rządowego programu Agroenergia, z którego można pozyskać dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii, wprowadzona została istotna zmiana w zakresie dokumentacji koniecznej do zakończenia inwestycji.

Celem programu priorytetowego „Agroenergia. Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii” jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Z dofinansownia w formie dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne lub prawne, które są właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchnii użytków rolnych mieszczącej się w przedziale 1–300 ha i prowadzą działalność rolniczą od najmniej roku przed złożeniem wniosku.

Wcześniej zakończenie przedsięwzięcia rozumiane było jako przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej i zawarcie umowy kompleksowej z przedsiębiorstwem energetycznym, a w przypadku przedsięwzięć dotyczących pompy ciepła, magazynów energii oraz systemów off-grid – uzyskanie protokołu odbioru.

REKLAMA

W programie zostały jednak wprowadzone zmiany, które są konsekwencją zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii w części poświęconej energetyce prosumenckiej.

 

Bez umowy kompleksowej

W związku z zapisami nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 roku w programie priorytetowym „Agroenergia. Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii” wprowadzono zmianę polegającą na rezygnacji z przedkładania umowy kompleksowej na zakończenie inwestycji.

Oznacza to, że za datę zakończenia inwestycji dofinansowanej Agroenergii w przypadku mikroinstalacji będzie się teraz uznawać planowaną datę przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a w przypadku montażu pompy ciepła, magazynu energii lub systemów off-grid – planowaną datę uzyskania protokołu odbioru.

Dofinansowaniem z programu „Agroenergia. Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii” może zostać objęty zakup i montaż:

a) instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW;

b) instalacji wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW;

c) pomp ciepła o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego, który rekomenduje wnioskowany zakres przedsięwzięcia;

REKLAMA

d) instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaiki wraz z pompą ciepła lub elektrownii wiatrowej wraz z pompą ciepła, sprzężonych w jeden układ, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego, który rekomenduje zastosowanie pompy ciepła;

e) towarzyszącego magazynu energii, jeśli wykonana została instalacja jednego z powyższych urządzeń (z wyjątkiem pompy ciepła); warunkiem jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.

Do 20 proc. kosztów kwalifikowanych

Dofinansowanie jest przyznawane w formie dotacji do 20 proc. kosztów kwalifikowanych dla instalacji o mocy między 10 i 30 kW (ale nie więcej niż 15 tys. zł) lub 13 proc., jeśli moc instalacji wynosi ponad 30 kW i nie przekracza 50 kW (wówczas maksymalnie można otrzymać 25 tys. zł).  

Ponadto dla instalacji hybrydowej przewiduje się dodatek w wysokości 10 tys. zł. Natomiast w przypadku instalacji magazynów energii przewiduje się dotacje do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów źródła wytwarzania energii. 

Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętych przedsięwzięciem, przy czym nie kwalifikuje się nabycia środków trwałych finansowanych w formie leasingu (urządzenia muszą być wyprodukowane w okresie do 2 lat przed montażem). Do kosztów kwalifikowanych nie można zaliczyć VAT-u ani kosztów audytu energetycznego.

Ważne jest, aby urządzenia, na które chcemy pozyskać dofinansowanie z Agroenergii, służyły zaspokojeniu własnych potrzeb na energię w miejscu prowadzenia działalności rolniczej.

Ważna data rozpoczęcia inwestycji

Istotną zasadą jest brak możliwości uwzględnienia kosztów poniesionych przed dniem złożenia wniosków o dofinansowanie. Przedsięwzięcie nie może więc być rozpoczęte przed złożeniem wniosku. Nie można też pozyskać dofinansowania na zwiększenie mocy już istniejącej instalacji.

Z możliwości uzyskania dofinansowania z Agroenergii eliminuje też wcześniejsze pozyskanie wsparcia ze środków publicznych (z wyłączeniem pożyczek z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska).

Program ma być realizowany do 2027 roku, przy czym umowy mają być podpisywane najpóźniej do grudnia 2025 roku, a okres kwalifikowalności środków minie w połowie 2027 roku.

Wnioski o dotacje w pierwszej części Agroenergii przyjmowane są przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. NFOŚiGW realizuje ponadto drugą część Agroenergii poświęconą wsparciu na biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne – w tym przypadku wnioski o dofinansowanie można składać jeszcze tylko do końca tego miesiąca.

Więcej o tym programie w artykule: Dofinansowanie z Agroenergii na razie tylko na biogazownie i hydroelektrownie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.