Fotowoltaika pomoże producentowi win w osiągnieciu zeroemisyjności

Fotowoltaika pomoże producentowi win w osiągnieciu zeroemisyjności
fot. ThePictureBox/Pixabay

Grupa Ambra zapowiada pierwszą zeroemisyjną winiarnię w Polsce. Zakład na Lubelszczyźnie ma być pierwszym takim obiektem w branży alkoholowej w naszym kraju.

Będziemy inwestować w dalszy rozwój biznesu: modernizujemy nasze zakłady produkcyjne i czynimy je jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska. W zakończonym właśnie roku obrotowym obniżyliśmy emisję dwutlenku węgla o 20 proc., a do końca 2022 roku osiągniemy zerową emisję netto w naszej winiarni w Biłgoraju. Będzie to pierwszy zeroemisyjny zakład w branży alkoholowej w Polsce – zapowiada Robert Ogór, prezes grupy Ambra.

Strategia spółki

REKLAMA

Polski producent, importer i dystrybutor win w swojej strategii zrównoważonego rozwoju przyjął między innymi założenia dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody i produkcji odpadów.

Do 2025 roku spółka chce o 40 proc. obniżyć emisję gazów cieplarnianych w stosunku do roku 2019 – zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w przeliczeniu na średnią butelkę produktu. Jednocześnie zakłada, że do roku obrotowego 2024/2025 obniży o 40 proc. zużycie wody (liczone w litrach na wyprodukowaną butelkę alkoholu) i zredukuje o 20 proc. produkcję odpadów (w przeliczeniu na jedną butelkę).

 

REKLAMA

Inne prośrodowiskowe działania grupy Ambra obejmą między innymi wprowadzenie do 2024/2025 roku opakowań w 100 proc. nadających się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Spółka zamierza także zwiększyć udział w dostawców (produktów) spełniających kryteria środowiskowe.

Farma fotowoltaiczna w Biłgoraju 

Jak podaje Ambra, w działalności operacyjnej grupy energia jest zużywana przede wszystkim w  dwóch zakładach produkcyjnych: w Woli Dużej koło Biłgoraja i w Bukareszcie, a także – w mniejszym stopniu – w biurach spółek.

Pierwszym etapem działań prowadzących do osiągnięcia zeroemisyjności działalności grupy ma być zmniejszenie emisji netto w winiarni w gminie Biłgoraj. W tym celu zbudowana została farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Rozpoczęcie jej pracy zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Farma PV ma zaspokoić około 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wcześniej spółka uruchomiła już instalację PV na dachu swojego warszawskiego biura.

Według raportu spółki od stycznia 2022 roku Ambra SA i Ambra Brands Sp. z o.o. nabywają energię elektryczną pochodzącą w całości z odnawialnych źródeł energii (woda, wiatr, słońce).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.