IBC Solar umożliwi zakup udziałów w farmach fotowoltaicznych

IBC Solar umożliwi zakup udziałów w farmach fotowoltaicznych
fot. IBC Solar

IBC Solar planuje uruchomić platformę, która pozwoli potencjalnym inwestorom wybrać konkretny projekt farmy fotowoltaicznej, by następnie czerpać zyski z inwestycji. Pierwszy tego typu projekt powstanie w Frankonii w Niemczech w 2023 roku.

IBC Solar we współpracy z Eueco, niemiecką firmą udostępniającą platformę regiocap, stworzy inwestorom możliwość ulokowania kapitału w projektach fotowoltaicznych. Odbywać się to będzie za pośrednictwem cyfrowej platformy służącej do obsługi projektów udziału publicznego.

Już niedługo osoby zainteresowane zainwestowaniem swoich środków w projekty fotowoltaiczne będą mogły za pośrednictwem regiocap partycypować w budowie farmy PV i następnie czerpać zyski z inwestycji. Jak pisze IBC Solar w komunikacie na swojej stronie, dzięki aktywnemu uczestnictwu każdy będzie mógł odgrywać aktywną rolę w transformacji energetycznej.

REKLAMA

IBC Solar ma również nadzieję, że dzięki zwiększeniu wpływu lokalnej społeczności na projekt w określonej lokalizacji wzrośnie akceptacja dla budowy wielkoskalowych farm fotowoltaicznych zapewniających zieloną energię tysiącom mieszkańców.


Kilka kroków do sukcesu

REKLAMA

Zainwestowanie w projekt fotowoltaiczny ma się odbywać w kilku krokach. W pierwszej kolejności trzeba będzie się zarejestrować do newsletteru IBC Solar i czekać na informację na temat określonych warunków uczestnictwa w danym projekcie solarnym. W kolejnym kroku należy podjąć decyzję o ewentualnym zainwestowaniu kapitału. Ostatnim krokiem jest zgłoszenie swojego zainteresowania i wpłacenie środków. Później pozostaje tylko korzystać z wypracowanych zysków.

Sama inwestycja odbywa się w drodze udzielenia emitentowi tzw. pożyczki podporządkowanej z kwalifikowanym podporządkowaniem. W ramach transakcji emitent zobowiązuje się do wypłacania odsetek od kwoty pożyczki podporządkowanej przez określony w umowie czas. Na koniec okresu obowiązywania umowy emitent spłaci obligatariuszowi wpłacony kapitał oraz ewentualnie zaległe odsetki.

Pierwszy projekt w Niemczech

Pierwszym projektem dającym możliwość udziału publicznego będzie budowa farmy fotowoltaicznej Schnaid, która powstanie w gminie Hallerndorf, na północ od Norymbergi. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na lato 2023 roku.

Farma o mocy 6,5 MW będzie wytwarzać około 7 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania około 2 tys. trzyosobowych gospodarstw domowych.

Oprócz projektu w Schnaid także w bezpośrednim sąsiedztwie Bad Staffelstein (siedziba główna IBC Solar) planowane są dwa projekty, w których będą mogli aktywnie partycypować obywatele.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.