Niedaleko Polski powstanie duża pływająca elektrownia PV

Niedaleko Polski powstanie duża pływająca elektrownia PV
fot. YouTube/Leag

Na terenie byłej kopalni odkrywkowej w Chociebożu (Cottbus) zbudowana zostanie farma fotowoltaiczna w technologii floating PV. Jej docelowa moc zainstalowana wynieść ma 21 MW.

Pływająca farma fotowoltaiczna będzie budowana na zbiorniku Cottbus Ostsee, około 40 km od granicy z Polską. Jak podaje niemiecki „PV Magazine”, władze Chocieboża przyjęły uchwałę w sprawie przyspieszenia tej inwestycji.

Deweloperami projektu są firmy Leag i EP New Energies (EPNE), które zamierzają do końca br. złożyć wniosek o pozwolenie na budowę pływającej farmy PV. Po jego uzyskaniu wiosną 2023 roku rozpocznie się instalacja systemu cumowania i kotwiczenia konstrukcji.

REKLAMA

Planowana farma fotowoltaiczna jest częścią koncepcji utworzenia dzielnicy portowej wolnej od emisji dwutlenku węgla.

Chociaż pływająca instalacja solarna na 1900-hektarowym jeziorze Cottbus Ostsee ma zająć mniej niż 1 proc. powierzchni jeziora, to system ten wniesie istotny wkład w przyjazne dla klimatu zasilanie dzielnicy portowej Cottbus – powiedział Fabian von Oesen, szef działu energii odnawialnej w Leag. 

 

W późniejszym czasie do instalacji fotowoltaicznej mają dołączyć turbiny wiatrowe i pompy ciepła.

Transformacja energetyczna Łużyc

Jak informuje „PV Magazine”, ze względu na wielkość Cottbus Ostsee pływające elektrownie fotowoltaiczne mogą być zainstalowane w dużej odległości od nabrzeża, które jest wykorzystywane turystycznie, i nie będą naruszać szlaków żeglugowych.

Do zainstalowania konstrukcji wykorzystany zostanie opracowany przez Leag i EPNE system cumowania.

REKLAMA

 

Dzięki temu projektowi łączymy neutralną pod względem CO2 produkcję energii z ochroną ekosystemu i interesów społeczeństwa. W Łużycach dostępnych jest wiele innych jezior odkrywkowych, które chcielibyśmy wykorzystać do budowy pływających elektrowni słonecznych – skomentował Dominique Guillou, dyrektor zarządzający EPNE.

Obie firmy ogłosiły zamiar zainwestowania 10 mld euro w rozwój na terenie Łużyc projektów solarnych i wiatrowych o łącznej mocy 7 GW, przede wszystkim na terenach pokopalnianych – w ramach inicjatywy o nazwie „GigawattFactory”. Jej realizacja planowana jest do 2030 roku.

W ten sposób Leag, który wcześniej eksploatował położone w Łużycach kopalnie i elektrownie węglowe, może zostać jednym z głównych architektów transformacji energetycznej tego regionu.

Niemieckie analizy pływającej fotowoltaiki

W Niemczech już wcześniej zwrócono uwagę na technologię floating PV. Działają tam już pierwsze pływające elektrownie słoneczne, a rozwój kolejnych mają zapewnić wdrożone ostatnio zmiany w niemieckim prawie dla OZE. 

W zeszłym roku grupa energetyczna RWE we współpracy z Fraunhofer ISE zaczęła testowanie różnych ustawień paneli montowanych na pływających platformach w ramach projektu PV2Float.

Projekt badawczy przewiduje utworzenie czterech pływających instalacji fotowoltaicznych i referencyjnego lądowego systemu PV – w celu porównania efektów pracy fotowoltaiki na lądzie i na wodzie. Łączna moc wszystkich instalacji ma wynieść 150 kW.

Więcej na ten temat w artykule: Niemcy sprawdzą możliwości pływającej fotowoltaiki.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.