Panele fotowoltaiczne o największej sprawności. Nowy lider

Panele fotowoltaiczne o największej sprawności. Nowy lider
fot. Longi

Obecnie najbardziej wydajnym modułem fotowoltaicznym, który do tej pory trafił do sprzedaży, jest moduł chińskiego producenta Longi z serii Hi-MO 6 o mocy 590 W i sprawności 22,8 proc. Na liście wyróżnionych znalazły się także moduły między innymi SunPower, Jinko i REC.

Portal TaiyangNews od początku 2022 roku prowadzi ranking najbardziej wydajnych modułów fotowoltaicznych dostępnych komercyjnie. Głównym kryterium oceny jest sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną, ponieważ zdaniem autorów rankingu to ona najbardziej oddaje stopień zaawansowania modułu PV. Z tego powodu do rankingu wchodzą tylko moduły, których minimalna sprawność wynosi 21,5 proc.

W przypadku gdy dwa moduły mają taką samą sprawność, o zwycięstwie decyduje nominalna moc.

REKLAMA

Chiński Longi najlepszy

Ranking paneli fotowoltaicznych posiadających najwyższą sprawność jest systematycznie aktualizowany. Listopadowa aktualizacja rankingu wyłoniła nowego zwycięzcę, którym okazał się wprowadzony niedawno do sprzedaży moduł chińskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych – Longi.

Moduł Longi LR7-72HTH-590M z serii Hi-MO 6 posiada obecnie najwyższą sprawność wśród modułów dostępnych na globalnym rynku PV.

Charakteryzuje się mocą aż 590 W i sprawnością 22,8 proc. Został wykonany na bazie ogniw krzemowych o wymiarach 182 x 182 mm, w technologii P-type oraz – jak nazywa ją Longi – rewolucyjnej technologii HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Polega ona na wykorzystaniu konstrukcji ogniwa bez szyn przewodzących z przodu (są ukryte z tyłu), co przekłada się na większą powierzchnię zdolną do absorpcji promieniowania słonecznego.

 

REKLAMA

Na uwagę zasługuje fakt, że w najlepszym module zastosowano właśnie technologię P-type, która przez niektórych jeszcze do nie dawna była uznawana za przestarzałą względem będącej na fali technologii ogniw N-type. Wśród pierwszych 14 modułów wymienionych na liście TaiyangNews tylko ogniwa w modelu LR7-72HTH-590M zostały wykonane w tej technologii, reszta producentów zdecydowała się na zastosowanie dużo bardziej popularnej w ostatnich miesiącach technologii N-type.

Maxeon i Jinko wciąż silne

Chiński moduł Longi zepchnął z pierwszego miejsca amerykański moduł SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W, który ma taką samą sprawność 22,8 proc. i obecnie zajmuje drugie miejsce w rankingu. Ten panel ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. Na uwagę zasługuje wysoka gęstość mocy – na poziomie 229 W/m2 – oraz 40-letnia gwarancja na produkt, a także wydajność jego pracy, która po 40 latach ma wynosić aż 88,25 proc. wartości początkowej.

Podium zamyka moduł chińskiego producenta Jinko Solar. Model JKM585N-72HL4-V ma sprawność 22,65 proc. i moc 585 W. Został wyprodukowany z zastosowaniem ogniw krzemowych wykonanych w technologii TOPCon. Połączenia między poszczególnymi celkami wykonano w technologii Multi-Busbar (MBB), która – jak twierdzi producent – przekłada się na końcową sprawność ogniwa, zwiększając przepustowość przesyłu ładunku elektrycznego.

Chińczycy zamykają pierwszą dziesiątkę

W pierwszej dziesiątce na pozostałych miejscach znajdują się moduły głównie chińskich producentów: Huasun, Jolywood, JASolar, SPIC Solar, Astroenergy, DaSolar. Oprócz nich na szóstym miejscu znalazł się moduł z serio HiHero kanadyjskiego producenta Canadian Solar, a na ósmym – moduł Alpha Pure R norweskiego producenta REC.

Wśród pierwszych 10 modułów wyróżnionych w rankingu nie ma takiego, którego sprawność spadłaby poniżej 22,1 proc. Żaden nie ma też mocy mniejszej niż 430 W, a sześć z nich charakteryzuje się mocą większą niż 500 W.

W pierwszej piętnastce jest tylko jeden moduł producenta, którego siedziba nie mieści się w Azji. Chodzi o moduł szwajcarskiej firmy Meyer Burger, który został sklasyfikowany na pozycji 14. Chodzi o dwustronny moduł ze 120 ogniwami, w których wykorzystano technologię N-type i HJT (Heterojunction). Jego moc wynosi 390 W, a sprawność to 21,8 proc. Ten moduł oraz wykorzystane w nim ogniwa są produkowane w zakładach Meyer Burger znajdujących się w Niemczech.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.