Projekt Solartechnik uruchomił największą w Pile farmę PV

Projekt Solartechnik uruchomił największą w Pile farmę PV
fot. PST

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 MW to największa tego typu instalacja w Pile. Powstała dzięki współpracy firmy Projekt Solartechnik z lokalnym samorządem. Elektrownia już produkuje zieloną energię.

Instalacja w Pile zajmuje powierzchnię ponad 78 tys. m2. Została postawiona na gruncie dzierżawionym od spółki miejskiej GWDA, świadczącej usługi oczyszczania ścieków komunalnych dla miasta.

Projekt Solartechnik (PST) rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej w marcu 2022 roku. W początkowej fazie realizacji inwestycji nadzór nad pracami administracyjnymi pełniła spółka GWDA. Specjaliści PST odpowiadali za wykonanie projektów budowlanych i energetyzację farmy.

REKLAMA

Inwestycja doskonale wpisuje się w działania i strategię miasta. Sami na dachach naszych obiektów również instalujemy panele fotowoltaiczne, a także poszukujemy innych, alternatywnych źródeł energii. Wierzę, że nie jest to ostatnie działanie Projekt Solartechnik w Pile i spotkamy się np. przy realizacji osiedla Zielone Wzgórza – powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły.

Roczna produkcja energii z farmy fotowoltaicznej PST w Pile ma odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 1000 domów jednorodzinnych lub 262 małych firm bądź też np. dwóch jednostek szpitalnych. Obecnie, jak poinformował PST, odbiorcą energii z farmy PV jest jedna ze spółek obrotu.

Odnawialne źródła energii to wyraz troski o przyszłość nas wszystkich. Bardzo ważne jest, aby samorządy stawiały na zieloną energię, dzięki czemu więcej podmiotów, firm i placówek publicznych będzie mogło z niej korzystać – podkreślił Błażej Brasse, wiceprezes Projekt Solartechnik Development.

REKLAMA

Na elektrownię słoneczną w Pile składa się prawie 10 tys. modułów fotowoltaicznych marki Trina Solar. Inwertery zostały dostarczone przez firmę Huawei.

Inwestycje solarne PST

Elektrownia fotowoltaiczna w Pile jest piątą farmą PV zrealizowaną przez PST w województwie wielkopolskim. Łączna wartość mocy dotychczas zenergetyzowanych projektów w tym województwie to 17 MW. Firma zapowiada, że w latach 2022–2023 wybuduje kolejnych blisko 20 MW.

W skali całego kraju na koniec trzeciego kwartału 2022 roku PST realizował budowy elektrowni słonecznych o mocy 141 MW, a kolejne 147 MW ma w przygotowaniu do budowy. Wartość portfela projektów PV przekroczyła 2,7 GW.

Firma jest obecna na europejskim rynku OZE od 2006 roku, ma doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi w Polsce oraz Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Od maja 2021 roku jest częścią Grupy FAMUR i TDJ.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.