Rekordowe kredyty na fotowoltaiczny leasing konsumencki

Rekordowe kredyty na fotowoltaiczny leasing konsumencki
fot. Otovo

Otovo, jedyna na polskim rynku firma oferująca leasing konsumencki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, pozyskała na rozwój swojej działalności prawie 120 mln euro. Szacuje, że dzięki temu pokryje koszty instalacji PV o łącznej mocy nawet 105 MW.

Nowe linie kredytowe dla norweskiej spółki Otovo – o wartości 100 mln euro – uruchomiły dwa banki: DNB Bank ASA i Sparebank 1SR-bank ASA. Podpisane umowy należą do największych kontraktów finansowych na rynku fotowoltaiki indywidualnej w Europie. Do tego spółka pozyskała blisko 20 mln euro w ramach nowej emisji akcji.

Otovo ma w planach rozwój swojej oferty leasingu w całej Europie, także w Polsce. Według szacunków zakładających pełne wykorzystanie pozyskanych środków łączna moc instalacji zainstalowanych przez Otovo i sfinansowanych w formie leasingu konsumenckiego ma wynieść 85–105 MW.

REKLAMA

Można obrazowo powiedzieć, że Otovo staje się operatorem jednej z największych elektrowni słonecznych na kontynencie. Przy pełnym wykorzystaniu uzyskanych środków finansowych będziemy operatorem ponad 12 000 instalacji PV w całej Europie, o łącznej mocy od 85 do 105 MW. A to dopiero pierwsze lata naszej działalności w tym modelu – mówi Paulina Ackermann, dyrektor generalna Otovo w Polsce, odpowiadająca za rynki w Polsce, Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

 

Fotowoltaiczny leasing konsumencki

Ackermann podkreśla, że sukces nowej rundy finansowania to bardzo ważny krok w kierunku upowszechniania modelu zakupu instalacji PV w formie leasingu konsumenckiego.

Każdy klient, który kupuje od nas instalację fotowoltaiczną i decyduje się na leasing konsumencki, korzysta z naszego finansowania. Nie musi więc podpisywać odrębnej umowy z bankiem – co jest bardzo wygodne dla klientów i daje Otovo więcej elastyczności w kształtowaniu oferty – wyjaśnia dyrektor generalna firmy w Polsce.

Jak informuje Otovo, w czwartym kwartale 2022 roku spółka osiągnęła całkowite przychody na poziomie 205 mln koron norweskich (około 19 mln euro), co oznacza 2,1-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego. Do użytku oddała w tym czasie 2205 nowych instalacji – o 82 proc. więcej w porównaniu z wynikiem z czwartego kwartału 2021 roku. Zawarła 1826 nowych umów sprzedaży (o 12 proc. mniej niż rok wcześnie w analogicznym okresie), a czas oczekiwania na instalację skrócił się o miesiąc. W procesie sprzedaży firma miała 4654 projekty.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.