Holandia: 720 MW instalacji PV, większość na net-meteringu

Holandia: 720 MW instalacji PV, większość na net-meteringu
Rennett Stowe, flickr cc

Holenderskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Netbeheer Nederland poinformowało, że w jego internetowej bazie systemów PV w ostatnim roku przybyło ok. 171 MW instalacji fotowoltaicznych. 

Netbeheer Nederland podało, że obecnie w internetowej platformie energieleveren.nl jest już zarejestrowanych 372 MW systemów PV, a tylko w okresie kwiecień 2013 – lipiec 2014 ich liczba wzrosła o 171 MW. 

Holenderskie stowarzyszenie branży PV zdecydowało się na utworzenie internetowej bazy danych systemów PV energieleveren.nl w odpowiedzi na brak dokładnych statystyk na temat rozwoju holenderskiego potencjału PV. 

REKLAMA
REKLAMA

Według państwowej agencji statystycznej Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), w Holandii na koniec 2013 r. działało 720 MW systemów fotowoltaicznych, tymczasem jeszcze na koniec 2011 r. było ich zaledwie 58 MW, a rok później 220 MW. 

W większości na holenderski potencjał PV składają się małe instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, których właściciele produkują energię głównie na użytek własny. Segment małych instalacji fotowoltaicznych w Holandii jest objęty systemem net-meteringu. 

Większe instalacje PV funkcjonują natomiast w systemie zielonych certyfikatów, które wydaje operator sieci Tennet. W 2013 r. w ramach systemu zielonych certyfikatów działało w Holandii niewiele ponad 70 MW systemów PV, czyli ok. 10% całkowitego potencjału fotowotlaicznego tego kraju. 

gramwzielone.pl