Rekord wydajności polimerowego organicznego ogniwa PV

Rekord wydajności polimerowego organicznego ogniwa PV
Polimerowe ogniwo organiczne. Foto: Agency for Science, Technology and Research

Naukowcy z uniwersytetu w Los Angeles (University of California Los Angeles – UCLA) opracowali polimerowe, organiczne ogniwo PV o sprawności 11,5%. 

Sprawność osiągnięta przez uczonych z UCLA to rekord w dotychczasowych badaniach nad ogniwami organicznymi. Poprzedni rekord należał również do kalifornijskiego uniwersytetu i wynosił niewiele ponad 10%. 

– Ten wynik potwierdza słuszność badań tandemowych struktur, które pozwolą na opracowanie wysokosprawnych ogniw organicznych, a także pokazuje, że ogniwa organiczne mogą być tak dobre w wielu aspektach jak ogniwa nieorganiczne – komentuje wyniki badań Chun-Chao Chen, PhD na uniwersytecie UCLA i jeden z członków zespołu zajmującego się organiczną fotowoltaiką. 

REKLAMA
REKLAMA

Właściwości ogniw organicznych dają szansę na tańszą produkcję i szersze zastosowanie PV niż jest to możliwe z wykorzystaniem tradycyjnych nieorganicznych ogniw krzemowych. Aby jednak tego typu ogniwa stały się konkurencją dla ogniw krzemowych, trzeba jeszcze znacząco poprawić ich sprawność.

Efekty badań UCLA dają szansę na to, że ogniwa organiczne w przyszłości wyjdą z laboratoriów na rynek. 

gramwzielone.pl