Średnie ceny paneli i inwerterów fotowoltaicznych w sierpniu

Średnie ceny paneli i inwerterów fotowoltaicznych w sierpniu
SMA press

Ranking średnich cen paneli fotowoltaicznych i inwerterów odntoowanych w sierpniu na niemieckim rynku detalicznym opublikowała firma konsultingowa Photon. W poszczególnych grupach badanych paneli i inwerterów nie widać większych wahać cen w porównaniu do wcześniejszych miesięcy br. 

W przypadku paneli monokrystalicznych ich średnia cena na niemieckim rynku detalicznym wyniosła w połowie ubiegłego miesiąca 0,68 €/W. Taki poziom cenowy utrzymuje się od wielu miesięcy i jest  o ok. 0,02-0,03 €/W wyższy niż średnice ceny modułów monokrystalicznych zanotowane przez Photon na początku roku. 

Z kolei średnia cena najpopularniejszych na rynku paneli polikrystalicznych w połowie sierpnia wynosiła w Niemczech 0,61 €/W. Ceny tego typu paneli od początku 2014 r. oscylują na niemieckim rynku detalicznym wokół poziomu 0,6 – 0,62 €/W. 

REKLAMA

Z kolei w indeksie modułów importowanych z Azji, ich średnia cena wyniosła w ubiegłym miesiącu 0,6 €/W. Podobnie jak w przypadku dwóch w/w indeksów, na rynku modułów importowanych z Azji widać w tym roku dużą stabilność cen. 

REKLAMA

W indeksie cen inwerterów, w grupie najmniejszych urządzeń tego typu w przedziale mocy do 5 kW ich średnia cena na niemieckim rynku detalicznym wynosiła w ubiegłym miesiącu 0,27 €/W, w przedziale mocy 5-10 kW było to 0,17€/W, z kolei w przypadku największych inwerterów o mocy od 10 kW do 100 kW średnia cena wyniosła 0,13 €/W. 

O ile ceny najmniejszych inwerterów od ubiegłego roku praktycznie nie uległy zmianie, o tyle w przypadku większych inwerterów widać wyraźny spadek cen. 

W porównaniu do sierpnia 2013 r. w grupie inwerterów o mocy od 5 do 10 kW ceny spadły o 10,5%, a w przypadku inwerterów o mocy powyżej 10 kW ceny na niemieckim rynku były niższe o 13,3%. 

gramwzielone.pl