Potencjał fotowoltaiki w Niemczech przekroczył 37 GW

Potencjał fotowoltaiki w Niemczech przekroczył 37 GW
Avancis press

Lipiec był miesiącem, w którym za naszą zachodnią granicą zainstalowano najwięcej systemów fotowoltaicznych w tym roku. Jednak łączna moc instalacji PV, która powstała w Niemczech w lipcu, nie robi wrażenia w porównaniu ze wzrostem niemieckiego potencjału PV notowanego we wcześniejszych latach. 

W lipcu w Niemczech przybyło ponad 344 MW systemów fotowoltaicznych. Miesiąc wcześniej było to ponad 188 MW, a dwa miesiące wcześniej – ponad 204 MW. W sumie Niemcy zainstalowali już w tym roku ponad 1,359 GW instalacji PV. W efekcie niemiecki potencjał PV przekroczył 37 GW. 

Wzrost dynamiki nowych instalacji w lipcu wynikał w dużej mierze z faktu, iż w sierpniu w życie weszły regulacje znowelizowanej ustawy EEG 2.0 (niemiecka ustawa o OZE), która ograniczyła wsparcie dla PV. 

REKLAMA
REKLAMA

Nowa strategia wsparcia dla fotowoltaiki w Niemczech zakłada roczny cel nowych instalacji na poziomie 2,5 GW. Gdy zostanie on przekroczony, nastąpią kolejne cięcia taryf, które od zeszłego roku odbywają się w cyklach co miesięcznych, a nie jak wcześniej co pół roku. 

Mając na uwadze roczny cel wzrostu potencjału PV na poziomie 2,5 GW oraz aktualną, zainstalowaną moc OZE, preferencyjne wsparcie dla fotowoltaiki w Niemczech powinno zakończyć się za 10 lat. Berlin chce bowiem, aby całkowity potencjał PV w Niemczech osiągnął poziom 52 GW. 

W ramach nowego podejścia do wspierania PV niemiecki rząd zapowiada wprowadzenie systemu aukcji, którymi zostaną objęte duże farmy fotowoltaiczne. Pierwsza, testowa aukcja dedykowana inwestorom z branży fotowoltaicznej, zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. 

gramwzielone.pl