IEO: w tym roku w Polsce możliwa sprzedaż 50 MWp paneli PV

IEO: w tym roku w Polsce możliwa sprzedaż 50 MWp paneli PV
Johan Lange, flickr cc

Rynek fotowoltaiczny w Polsce dopiero się kształtuje, jednak jego rozwój przebiega w sposób bardzo dynamiczny. Duże zainteresowanie fotowoltaiką pojawiło się w ciągu ostatnich czterech lat – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Jeszcze w 2007 roku, według wyników pierwszego badania rynku fotowoltaicznego, przeprowadzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, na krajowym rynku fotowoltaiki funkcjonowało zaledwie 6 firm, wśród nich 4 producentów oraz jedynie 2 firmy oferujące kompleksową usługę montażu instalacji wraz z jej rozruchem. Aktualnie odnotowano działalność 225 firm w branży fotowoltaicznej w Polsce.

Według najnowszych danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w roku 2013 zostało sprzedanych w Polsce 20,4 tysiąca sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5,1 MWp. Część z nich już zainstalowano i oddano do użytku. W I kwartale 2014 roku powstało 2,4 MWp nowych instalacji PV. Około 85% z nich to instalacje on grid – przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 6,6 MWp, podczas gdy na koniec 2013 roku łączna moc wynosiła 4,2 MWp, a w samym 2013 roku powstało zaledwie 0,6 MWp. W roku 2013 obroty na rynku wyniosły około 4,4 mln złotych. Wiąże się to ze spadkiem dynamiki powstawania nowych inwestycji fotowoltaicznych. Jednak biorąc pod uwagę tylko pierwszy kwartał roku 2014 można oszacować, iż obroty sięgają już ponad 18 mln złotych, co świadczy o silnym ożywieniu rynku.

REKLAMA
REKLAMA

IEO ocenia, na podstawie zebranych przez siebie informacji i prognozy rynkowej, że w tym roku całkowita sprzedaż paneli PV na rynku polskim może wynieść ok. 50 MWp. Instytut zakłada, że około 85 proc. całkowitej sprzedaży obejmie systemy PV typu on-grid. 

Więcej informacji o rynku PV w Polsce znajduje się w raporcie wydanym przez IEO. 

IEO