Greenpeace rozda elektrownie fotowoltaiczne. Zwycięzcy konkursu

Greenpeace rozda elektrownie fotowoltaiczne. Zwycięzcy konkursu
Jury konkursowe. Od lewej: Pascal Brodnicki, Katarzyna Guzek, Ryszard Holzer, Jacek Żakowski, Adam Wajrak / foto: Newsweek

Z okazji 10. urodzin Greenpeace Polska, organizacja ogłosiła konkurs „Uwolnij Energię”, w którym osoby lub instytucje mogły wygrać mikroelektrownie produkujące energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Jury konkursu wybrało trzy zgłoszenia, którym Greenpeace ufunduje i zamontuje mikroelektrownie. Zwycięzcami są: Schronisko w Korabiewicach (woj. mazowieckie), Farma Życia w Więckowicach (woj. małopolskie) oraz Stowarzyszenie Zielony Żurawlów (woj. lubelskie). Łączna wartość nagród to 100 000 złotych.

Greenpeace Polska obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Z tej okazji organizacja ogłosiła ogólnopolski konkurs, mający na celu promocję zielonej energii. Do konkursu można było zgłaszać osoby lub instytucje, które na co dzień dzielą się dobrą energią z innymi, a takich zgłoszeń napłynęło ponad 140. Trzydzieści z nich zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym każdy mógł głosować na najciekawsze projekty. W głosowaniu udział wzięło ponad 20 tysięcy osób. W jego wyniku wyłoniono 10 projektów, które trafiły pod obrady jury w składzie: Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa Greenpeace, Adam Wajrak – dziennikarz Gazety Wyborczej, Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika Polityka oraz szef katedry mediów Collegium Civitas, Pascal Brodnicki – znany kucharz i jednocześnie promotor energetyki odnawialnej, Ryszard Holzer – dziennikarz tygodnika Newsweek.

W wyniku obrad jury mikroelektrownia zostanie ufundowana Farmie Życia w Więckowicach koło Krakowa. To pierwszy i jedyny w Polsce ośrodek pobytu stałego oraz pracy, terapii i rehabilitacji dla młodzieży i dorosłych osób z autyzmem.

REKLAMA

– Autyzm dorosłych jest ogromnym problemem społecznym, o którym bardzo mało się mówi. Farma Życia to wyjątkowe przedsięwzięcie w bardzo zaniedbanej dziedzinie społecznej. Jury doceniło również, że zgłoszenie zostało bardzo dobrze przygotowane – powiedział Jacek Żakowski, członek jury, na co dzień dziennikarz tygodnika Polityka oraz kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas.

Kolejnym laureatem zostało Schronisko w Korabiewicach, w województwie mazowieckim, należące do Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt – Viva! Przebywają tam psy, koty, konie, a nawet niedźwiedzie. 

REKLAMA

– Ten projekt otrzymał bardzo dużo głosów poparcia od internautów. Jury doceniło bardzo dobrą organizację pracy schroniska, uznając je za przykład na to, że schroniska, które nie działały najlepiej, mogą przy odpowiednim pokierowaniu działać wzorcowo i nowocześnie. Schronisko jest aktywne w promowaniu adopcji oraz prowadzi zajęcia behawioralne dla zwierząt – powiedział Adam Wajrak, członek jury, dziennikarz Gazety Wyborczej, autor książek przyrodniczych. 

Trzecią mikoelektrownią Greenpeace obdaruje budynek remizy OSP w Żurawlowie (woj. lubelskie).

– Przyznanie instalacji dla OSP w Żurawlowie traktujemy jako docenienie działań całej społeczności, która wygrała trwającą ponad rok (400 dni) walkę z globalnym koncernem paliwowym Chevron. Mieszkańcy skupieni w stowarzyszeniu Zielony Żurawlów w sposób mądry i odpowiedzialny działają na rzecz społeczności i środowiska. Przyszłością rozproszonej energetyki odnawialnej są działania społeczności lokalnych i mamy nadzieję, że społeczność w Żurawlowie będzie rozsadnikiem idei energetyki obywatelskiej – powiedziała Katarzyna Guzek, członkini jury, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

Greenpeace zamontuje instalacje zwycięzcom już na jesieni 2014 roku. 

Więcej informacji o laureatach konkursu znajduje się tutaj: www.greenpeace.pl/konkurs

Greenpeace Polska