Amerykański rząd wyszkoli 50 tys. instalatorów systemów fotowoltaicznych

Amerykański rząd wyszkoli 50 tys. instalatorów systemów fotowoltaicznych
Barack Obama / The White House, flickr cc

Amerykański Departament Energetyki (US Department of Energy – DOE) zapowiedział, że w ramach rządowego programu wsparcia dla rynku fotowoltaicznego (Solar Instructor Training Network) do 2020 r. przeszkoli dziesiątki tysięcy instalatorów systemów fotowoltaicznych. 

Projekt amerykańskiego rządu będzie realizowany na terenach, na których znajdują się bazy wojskowe. Administracja USA chce objąć programem szkoleń przede wszystkim byłych wojskowych, w tym weteranów wojen w Iraku i Afganistanie.

Cel to przeszkolenie przynajmniej 50 tysięcy instalatorów systemów fotowoltaicznych do roku 2020.

REKLAMA
REKLAMA

W USA szczególnie dynamicznie rozwija się rynek małych domowych i komercyjnych instalacji fotowoltaicznych, generując co roku tysiące nowych miejsc pracy. Firma konsultingowa GTM Research szacuje, że w tym roku w USA może powstać ok. 6,6 GW instalacji solarnych, czyli dwa razy więcej niż w roku 2013.

Według amerykańskiego instytutu Solar Fundation, w 2013 r. amerykańska branża solarna zatrudniała ponad 140 tysięcy osób, a tylko w ubiegłym roku zatrudnienie w tym sektorze w USA wzrosło o 20%.  

W ciągu kilku ostatnich lat koszty paneli fotowoltaicznych spadły o 60%, a liczba instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 500%. Co cztery minuty kolejna amerykańska rodzina lub firma instaluje system fotowoltaiczny, a każdy panel jest instalowany przez pracownika, którego miejsca pracy nie można przenieść za granicę – tak perspektywy branży PV ocenił w maju br. prezydent USA Barack Obama. 

gramwzielone.pl