Nowy rekord sprawności cienkowarstwowego ogniwa CIGS

Nowy rekord sprawności cienkowarstwowego ogniwa CIGS
foto: Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg (ZSW)

Centrum badań nad energią słoneczną i wodorem ze Stuttgartu (Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg – ZSW) ustanowiło nowy rekord sprawności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego wyprodukowanego w technologii CIGS. 

Naukowcy z ZSW poinformowali o osiągnięciu wydajności ogniwa fotowoltaicznego w technologii CIGS na poziomie 21,7%. ZSW poprawił tym samym – o 0,7 pkt proc. – wynik szwedzkiej firmy Midsummer ustanowiony na początku tego roku. Rozmiar ogniwa zbadanego przez ZSW wyniósł 0,5 cm2. 

ZSW informuje, że wyprodukował już ponad 40 ogniw fotowoltaicznych, których sprawność przewyższa 21%. Wyniki ZSW osiągnięte na cienkowarstwowych ogniwach CIGS potwierdził Instytut Fraunhofera. 

REKLAMA

Michael Powalla z ZSW ocenił, że rekordowa sprawność ogniwa cienkowarstwowego zbadanego przez instytut ze Stuttgartu przewyższa osiąganą w laboratorium przeciętną sprawność ogniw polikrystalicznych. 

CIGS to na rynku fotowoltaicznym technologia w dalszym ciągu niszowa. Jednak naukowcy z ZSW są przekonani, że efekty ich badań przyczynią się do jej popularyzacji i zwiększenia udziału w rynku kosztem najpopularniejszych ogniw krystalicznych. 

REKLAMA

Sprawność modułów fotowoltaicznych CIGS, które są obecnie dostępne na rynku, wynosi około 15%. Zdaniem ZSW, w najbliższych latach możliwe jest zwiększenie przeciętnej sprawności modułów CIGS do 17-19%.  

Wiarę w technologię CIGS ma Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał partnerowi ZSW – firmie Manz specjalizującej się w produkcji ogniw CIGS i linii do ich produkcji – pożyczkę w wysokości 20 mln euro. Te środki Manz ma przeznaczyć na badania i rozwój technologii. Fundusze dla Manz zostały udostępnione w ramach programu Komisji Europejskiej „InovFin”, którego celem jest wspieranie innowacji w firmach średniej wielkości. 

Jestem optymistą w kwestii technologii cienkowarstwowej CIGS. Będzie ona zwiększać swój udział w rynku, a instalacje fotowoltaiczne wykorzystujące tą technologię uczynią energię słoneczną bardziej dostępną i wydajną – zapewnia Dieter Manz, twórca i CEO firmy Manz.

Od dłuższego czasu zainteresowanie technologią CIGS deklaruje KGHM sygnalizując możliwość produkcji tego typu ogniw. KGHM sam wydobywa wszystkie surowce niezbędne do produkcji CIGS-ów. 

gramwzielone.pl