Crowdfunding w fotowoltaice. Rusza największy projekt w Europie

Crowdfunding w fotowoltaice. Rusza największy projekt w Europie
foto. uk-solarpanels.blogspot.com

Crowdfunding, coraz popularniejsza forma finansowania nowych przedsięwzięć biznesowych, wkracza także do branży fotowoltaicznej. 

Crowdfunding jako forma finansowania projektów fotowoltaicznych zyskuje popularność przede wszystkim w USA.

Dzięki inwestycji w systemy fotowoltaiczne w ramach crowdfundingu udziałowcy projektów mogą liczyć na stabilny, atrakcyjny zwrot zainwestowanego kapitału, a odbiorcy energii produkowanej z PV – na niższe rachunki za prąd. W większości projektów crowdfundignowych można stać się ich udziałowcem nawet poprzez minimalny wkład finansowy.

REKLAMA

W Europie crowdfunding w branży fotowoltaicznej zaczyna rozwijać się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie liderem w tym zakresie jest firma Abundace. Londyński start-up korzysta na rozwoju obecnie najbardziej dynamicznego w Europie rynku małych instalacji fotowoltaicznych i ma już na koncie wiele projektów PV zrealizowanych z wykorzystaniem tej formy finansowania.  

Najnowszy i największy jak dotąd projekt zakładający montaż instalacji fotowoltaicznych sfinansowanych dzięki crowdfundingowi Abundance chce zrealizować w Szkocji. Londyńska firma chce zainstalować na domach jednej z tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych ponad 700 dachowych systemów fotowoltaicznych. Wartość projektu szacuje się na 3,1 mln funtów. 

REKLAMA

Potencjalni inwestorzy mogą sfinansować budowę instalacji fotowoltaicznych w szkockim hrabstwie Berwickshire dokładając do nich minimum 5 funtów, za co otrzymają adekwatną do wkładu wartość udziałów i możliwość partycypacji w zyskach generowanych przez PV. 

Abundance szacuje, że stopa zwrotu z inwestycji (IRR) wyniesie 7,5%. 

W ramach największego w europejskiej branży PV projektu crowdfundingowego mają powstać instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,6 MW, a ich praca ma się przyczynić do obniżenia kosztów energii dla członków lokalnej spółdzielni mieszkaniowej w Berwickshire o około 30%. 

Crowdfunding jako model finansowania inwestycji w branży zielonej energii realizuje też holenderska firma Windcentrale. Podczas jednej z akcji crowdundingowych mających na celu zakup elektrowni wiatrowej w Holandii, w zaledwie 13 godzin zebrano kwotę 1,3 mln euro. Więcej na ten temat w artykule: Crowdfunding. Holendrzy w ciągu 1 dnia kupili elektrownię wiatrową.

gramwzielone.pl