Lubuska gmina chce zarabiać na PV kilkaset tys. zł rocznie

Lubuska gmina chce zarabiać na PV kilkaset tys. zł rocznie
Activ Solar press

W położonej w woj. lubuskim gminie Lubniewice ma powstać farma fotowoltaiczna. Lokalne władze liczą na wpływy do budżetu rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku.

Gazeta Lubuska informuje, że po trzech latach negocjacji z niemieckim inwestorem udało się w końcu podpisać umowę na dzierżawę działki na terenie gminy Lubniewice, na której ma stanąć farma fotowoltaiczna. Na opóźnienia miała wpłynąć zwłoka z przyjęciem ustawy o OZE. Inwestor zmagał się również ze sprzeciwem mieszkańców, którzy bali się negatywnych skutków działania farmy fotowoltaicznej.

Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła szacuje, że po uruchomieniu inwestycji do gminnej kasy będzie wpływać nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Same wpływy z dzierżawy terenu mają wynieść około 70 tys. zł rocznie, a dodatkowo gmina będzie zarabiać także na podatkach odprowadzanych przez właściciela farmy PV.

REKLAMA
REKLAMA

Umowa na dzierżawę gruntów o powierzchni 9 ha została podpisana na razie na rok, ale docelowo dzierżawa ma zostać wydłużona nawet do 25 lat. Wykorzystanie takiego terenu pozwoliłoby inwestorowi na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy nawet ok. 5 MW.  

Teraz inwestor czeka na podpisanie umowy przyłączeniowej. – Bardzo ważna jest umowa przyłączeniowa z siecią, bo jeżeli nie ma wolnych mocy w sieci, to my w tym momencie nie mamy szans na realizację tego projektu. A z kolei, żeby dowiedzieć się, czy jest taka wolna moc, musimy mieć prawo do użytkowania danego gruntu Gazeta Lubuska cytuje przedstawiciela inwestora. 

gramwzielone.pl