Powstaje największa w Europie fabryka kolektorów

Powstaje największa w Europie fabryka kolektorów
foto: F.Mykiera, flickr cc-by.20

Aż 300 tys. kolektorów słonecznych rocznie będzie wytwarzała w Sosnowcu, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółka {więcej}WATT. Powstaje tam jedna z największych w Europie hal produkcyjnych.

WATT to rodzima firma, najszybciej rozwijająca się w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz jeden z największych producentów technologii solarnej w Europie. W ciągu 12 lat działalności Watt zaprojektował i stworzył własne rozwiązania, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju dla całej branży.

W Sosnowcu, w obrębie Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE , powstaje obecnie jedna z największych w Europie hal produkcyjnych. Będzie miała ogromną powierzchnię ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji przekracza 50 mln złotych. Inwestycja ta współfinansowana jest w 40 procentach przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju za pośrednictwem PARP.

REKLAMA

W nowej fabryce Watt będą produkowane kolektory słoneczne na rynek Polski i rynki zagraniczne. Z automatycznej linii do produkcji kolektorów płaskich schodzić będzie aż 2500 m kw. kolektorów dziennie, wyjaśnia Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu w Watt.

REKLAMA

Nad rozwojem systemów solarnych pracować będzie rozbudowany Dział Badań i Rozwoju. Zgodnie z filozofią firmy Watt inwestycja spełnia wszelkie wymogi ochrony środowiska naturalnego.

W 2009 Watt skonstruował najwydajniejszy na świecie kolektor płaski. 85-procentowa efektywność kolektora WATT 4000 S jest najlepszym wynikiem w historii, jaki odnotował renomowany Institut für Solarenergieforschung w Hameln (ISFH) testujący kolektory według zasad SOLAR KEYMARK. To jedyny opiniotwórczy certyfikat w branży. Żaden inny produkt europejski, posiadający certyfikat SOLAR KEYMARK, nie ma tak wysokiego współczynnika ETA 0.

Już teraz Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem ilości montowanych kolektorów słonecznych. I to mimo braku dotacji na ten cel ze strony instytucji państwowych, jak to ma miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce także producentów oraz dystrybutorów technologii solarnych jest więcej niż w lepiej rozwiniętych krajach UE.


gramwzielone.pl