"Koszt instalacji PV poniżej 1 USD/W do roku 2017"
Jim Hughes, prezes czołowego amerykańskiego dewelopera farm fotowoltaicznych i producenta paneli fotowoltaicznych First Solar, zapowiada szybkie obniżenie kosztów dużych farm fotowoltaicznych, a także produkowanej przez nie energii. W wypowiedzi dla GreenTechMedia dostrzega też rosnącą rolę spółdzielni solarnych (community solar).
Prezes First Solar podkreśla znaczący spadek kosztów dużych farm fotowoltaicznych, który miał miejsce w ostatnim czasie, a także zapowiada kontynuację tego trendu.
W ubiegłym roku operator energetyczny z Teksasu Austin Energy podpisał umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej należącej do firmy SunEdison, w ramach 25-letniej umowy PPA, po cenie około 0,05 USD/kWh. Rok wcześniej First Solar podpisał podobną umowę na sprzedaż energii za 0,0575 USD/kWh.
Prezes First Solar podkreśla, że takie ceny stają się standardem i że nie pamięta, kiedy ostatnio widział ceny w umowach PPA na poziomie 0,07-0,08 USD/kWh, a osiągalna staje się już nawet cena 0,04 USD/kWh.
Cytowany przez GreenTechMedia (GTM) Jim Hughes ocania, że w perspektywie 10 lat normą staną się ceny energii z farm fotowoltaicznych na poziomie ok. 0,03 USD/kWh.
Szef czołowego amerykańskiego dewelopera i producenta paneli fotowoltaicznych ocenia, że już w roku 2017 First Solar zejdzie z całkowitym kosztem CAPEX dla farm fotowoltaicznych na trackerach poniżej 1 USD/W.
Instalacje fotowoltaiczne na trackerach, zwłaszcza jednoosiowych, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez deweloperów dużych farm fotowoltaicznych w USA, które zwiększa uzyski energii obniżając tym samym jej koszty.
IHS szacuje, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano 60% więcej instalacji fotowoltaicznych na trackerach niż miało to miejsce w roku 2013, a ich łączny potencjał wynosi już około 4 GW. Firma konsultingowa IHS ocenia, że w 2013 r. trackery jedno- i dwuosiowe montowano w przypadku ok. 11% naziemnych farm PV, tymczasem w tym roku ich wykorzystanie w tego typu inwestycjach ma wzrosnąć – według IHS – do około 20%.
Konstrukcje nadążne wykorzystują coraz częściej czołowi deweloperzy w USA – w tym First Solar czy SunPower.
W obniżeniu kosztu instalacji fotowoltaicznych może pomóc notowany przez First Solar szybki wzrost wydajności jego ogniw i modułów fotowoltaicznych. Większa sprawność modułów sprawia, że do osiągnięcia zamierzonej mocy nominalnej instalacji PV potrzebna jest mniejsza powierzchnia oraz mniejsza ilość komponentów, a to wpływa na obniżenie CAPEX-u.
W 2011 r. przeciętna sprawność modułów fotowoltaicznych produkowanych przez First Solar wynosiła 11,6%. Teraz średnia, produkcyjna sprawność wynosi około 14,7%, a najnowsze linie produkcyjne First Solar dają sprawność na poziomie 16,3%. Co więcej, Amerykanie ogłosili już wyprodukowanie modułu o sprawności 18,2%, a osiągnięty przez nich rekord sprawności ogniwa wynosi 21,5%.
Zdaniem Jima Hughesa, wpływ na obniżenie kosztów elektrowni fotowoltaicznych będzie mieć też ograniczenie komponentów instalacji po stronie AC, co jego zdaniem może zaowocować nawet 15-procentowymi oszczędnościami kosztów CAPEX.
Cytowany przez GTM prezes First Solar zwraca ponadto uwagę na rosnące znaczenie inwestycji fotowoltaicznych realizowanych przez spółdzielnie solarne. – W ciągu 5 lat spółdzielnie solarne będą dominującym tematem dla zakładów energetycznych. (…) Klient zasługuje na wybór. Lepiej dajcie im to, albo sami znajdą sposób, aby znaleźć to bez was. Spółdzielnie solarne to bardzo efektywny sposób dostarczenia klientom tego wyboru – komentuje Jim Hughes.
gramwzielone.pl