Niemieckie media znowu o kradzieży paneli PV

Niemieckie media znowu o kradzieży paneli PV
Fot. Marco, flickr cc

Sprawa kradzieży paneli fotowoltaicznych w Niemczech powraca za sprawą artykułu w Deutsche Welle, który informuje, że w latach 2011-14 zanotowano ponad 1880 kradzieży elementów instalacji fotowoltaicznych

Jak informuje Deutsche Welle, elementy instalacji fotowoltaicznych w Niemczech znikają zarówno z systemów naziemnych jak i dachowych, a straty z tego powodu są wyceniane przynamniej na 15 mln euro. „DW” dodaje, że policja w niektórych landach zaczęła uwzględniać w swoich statystykach kradzieże modułów fotowoltaicznych dopiero, gdy stały się one plagą.

Pisząca o problemie kradzieży instalacji PV Hessische Niedersächsische Allgemeine zauważa, że o ile w Niemczech istnieje rynek na towary paserskie, to większość kradzionego sprzętu trafia za wschodnią granicę Niemiec.

REKLAMA
REKLAMA

Policja z Brandenburgii utworzyła osobną jednostkę, która ściga złodziei modułów fotowoltaicznych i która kilka miesięcy temu aresztowała w związku z kradzieżami ośmiu obywateli Polski.

Z kolei policja z Turyngii utworzyła bazę skradzionych modułów fotowoltaicznych we współpracy z właścicielem lokalnego sklepu internetowego, w którym można kupić używane moduły PV.

„DW” dodaje, że w marcu ubiegłego roku na polsko-niemieckiej granicy zatrzymano transporty zawierające łącznie ponad 700 skradzionych modułów fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl