W tym kraju woda chłodzi elektrownie fotowoltaiczne

W tym kraju woda chłodzi elektrownie fotowoltaiczne
Foto. Kyocera

W Japonii wodę zaczyna się wykorzystywać do chłodzenia elektrowni, ale innego typu niż tradycyjne elektrownie na węgiel. Powstała tam kolejna farma fotowoltaiczna, którą zlokalizowano na zbiorniku wodnym. Dzięki lepszemu chłodzeniu przez wodę znajdującą się pod panelami fotowoltaicznymi, pracują one wydajniej.

Japoński deweloper Daiwa Lease Co Ltd poinformował w tym tygodniu o zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW umieszczonej na powierzchni zbiornika wodnego w prefekturze Osaka. Jak podaje inwestor, koszt projektu wyniósł 500 mln jenów, czyli około 3,6 mln euro.

Instalacja składa się z 4 tys. modułów fotowoltaicznych, które dostarczył Jinko Solar.

REKLAMA

Inwestor zapewnia, że farma fotowoltaiczna będzie produkować ilość energii odpowiadającą konsumpcji generowanej przez 328 gospodarstw domowych.

To kolejna pływająca farma fotowoltaiczna w Japonii. 

REKLAMA

W maju br. większy projekt pływającej farmy fotowoltaicznej o mocy 2,3 MW (planowany uzysk energii to 2,68 MWh/rok) zrealizowało w prefekturze Hyogo konsorcjum japońskich firm, w które zaangażowała się m.in. Kyocera. Wcześniej to samo konsorcjum zrealizowało podobne projekty o łącznej mocy 2,9 MW, a w planie ma rozwój 60 MW, z czego największym będzie projekt o mocy 14,3 MW, który ma powstać w I kwartale przyszłego roku na zbiorniku wodnym w prefekturze Chiba.  

Umieszczenie farmy fotowoltaicznej na wodzie to rozwiązanie problemu niedostatecznej podaży gruntów, których brakuje w gęsto zaludnionej Japonii, ale także sposób na zwiększenie uzysków energii dzięki lepszemu chłodzeniu paneli fotowoltaicznych.

Pierwszą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną działającą z wykorzystaniem systemów nadążnych uruchomiono pod koniec zeszłego roku w Korei Południowej. Moc farmy fotowoltaicznej, która powstała w prowincji Gyeonggi, wynosi 465 kWp. 

Fundusz Korea Rural Community Corporation, który uruchomił tą instalację, podaje, że efekt chłodzenia paneli przez wodę ma się przekładać na wyższe o 10% uzyski energii w porównaniu do instalacji PV umieszczonej na lądzie, a ponadto uzysk energii ma być wyższy o dodatkowe 22% dzięki zastosowaniu systemu trackerów.

Korea Płd. wspiera budowę farm fotowoltaicznych na wodzie oferując ich operatorom wyższe dopłaty za sprzedaż energii niż w przypadku instalacji umieszczonych na lądzie. 

gramwzielone.pl