Niemcy podali cenę energii w kolejnej aukcji dla PV

Niemcy podali cenę energii w kolejnej aukcji dla PV
Foto. Activ Solar

Niemieckie władze podały cenę, po której energię będą sprzedawać inwestorzy nagrodzeni kontraktami na budowę farm fotowoltaicznych w ramach drugiej aukcji dedykowanej tego typu projektom.

W drugiej aukcji dla naziemnych farm fotowoltaicznych, która odbyła się na początku sierpnia, niemieckie władze udostępniły – podobnie jak w aukcji kwietniowej – potencjał 150 MW.

Potencjał wskazany w ofertach zgłoszonych do sierpniowej aukcji przekroczył tą wartość trzykrotnie. Kontrakty otrzymali tylko ci inwestorzy, których projekty spełniły wymogi formalne i którzy zaproponowali odpowiednio niską cenę za sprzedaż energii.

REKLAMA

Teraz niemiecki regulator sieci Bundesnetzagentur (BNetzA) podał cenę, po której energię będą mogli sprzedawać operatorzy farm fotowoltaicznych, którzy zdobyli kontrakty na ich budowę. Wynosi ona 0,0849 euro/kWh i jest niższa zarówno od ceny osiągniętej w pierwszej, kwietniowej aukcji jak i od ostatniej taryfy gwarantowanej, która była oferowana inwestorom budującym w Niemczech naziemne farmy fotowoltaiczne w ramach ustawy EEG.

W drugiej aukcji kontrakty przyznano dla 33 zgłoszonych projektów, których łączna moc wynosi 159,735 MW.

REKLAMA

W pierwszej aukcji dla fotowoltaiki, którą przeprowadzono w Niemczech w kwietniu br. i która cieszyła się równie dużym zainteresowaniem inwestorów, wsparcie przyznano ostatecznie dla 25 projektów o łącznej mocy 156,9 MW. Średnia cena za energię zaoferowana w kwietniowej aukcji w przypadku zwycięskich projektów wyniosła 0,0917 EUR/kWh.

Kolejną aukcję dla fotowoltaiki w Niemczech, w której będzie do dyspozycji potencjał 200 MW, zaplanowano na grudzień br. Na przyszły rok przewidziano aukcje dla PV na 400 MW, a w kolejnym na 300 MW.

W tym roku Niemcy raczej nie osiągną celu nowego potencjału PV wyznaczonego przez niemiecki rząd. W lipcu za naszą zachodnią granicą zainstalowano w sumie 159,78 MW systemów fotowoltaicznych, a potencjał instalacji PV zamontowanych tam od początku roku wzrósł po tym miesiącu do 767,45 MW.

Łączny potencjał fotowoltaiki w Niemczech na koniec lipca br. wyniósł 39,009 GW.

gramwzielone.pl