25,1%. Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

25,1%. Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego
Fot. Fraunhofer ISE

Czas najważniejszych imprez w branży fotowoltaicznej potęguje ilość informacji o nowych osiągnięciach i produktach w zakresie fotowoltaiki, którymi chwalą się firmy z branży PV. Nie inaczej jest w tym tygodniu, w którym zbiegają się dwie ważne imprezy targowe europejskiej i amerykańskiej branży fotowoltaicznej – niemiecki EU PV SEC oraz kalifornijski Solar Power International. Tym razem największą uwagę spośród branżowych nowości zwracają informacje niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE o nowych rekordach sprawności ogniw fotowoltaicznych.

Instytut Fraunhofer ISE podał w tym tygodniu, że jego spin-off – spółka NexWafe osiągnęła rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wytworzonego z wykorzystaniem nowej, opracowanej przez Fraunhofer ISE, technologii produkcji wafli krzemowych o nazwie EpiWafer, z wykorzystaniem metody APCVD (Atmospheric Pressure Chemical Vapor Deposition).

Osiągnięta sprawność ogniwa wytworzonego z płytek krzemowych wykonanych metodą APCVD wynosi 20%. To jeszcze nie najlepszy wynik wśród sprawności notowanych na ogniwach krzemowych, jednak wykorzystana metoda produkcji daje szansę na znaczące obniżenie kosztów.

REKLAMA

Dzięki metodzie APCVD NexWafe chce ograniczyć straty materiału i produkować cieńsze wafle krzemowe. Niemcy zapewniają, że nowa metoda produkcji wafli krzemowych może przyczynić się do znaczącego obniżenia ich kosztu. Obecnie płytki krzemu są produkowane w procesie cięcia, który generuje duże straty materiału, a więc podnosi koszty produkcji. Zmniejszenie ich grubości nie wpływa negatywnie na późniejszą sprawność ogniw, a powoduje obniżenie kosztów produkcji poprzez redukcję potrzebnego materiału.

Od lat 90. w procesie produkcji wafli krzemowych udało się zmniejszyć ich grubość niemal dwukrotnie – do około 180 µm. Tą wartość chce jeszcze bardziej zredukować NexWafe, który nie podaje jednak na razie, jaki będzie koszt produkcji wafli krzemowych w nowej technologii. Niemiecka firma zapewnia jednak, że będzie to ułamek kosztów osiąganych przy standardowym sposobie ich wytwarzania. 

Wcześniej Fraunhofer ISE zapowiedał, że utworzona przez niego spółka NexWafe GmbH planuje uruchomienie linii produkcyjnych o potencjale 250 MWp, na których będą produkowane płytki krzemowe wykorzystywane w ogniwach i modułach fotowoltaicznych.

REKLAMA

NexWafe zakłada, że pierwsze komercyjne próbki wafli krzemowych dostarczy do swoich klientów pod koniec przyszłego roku, a seryjna produkcja ma ruszyć na początku 2017 r.

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Dzień po podaniu tej wiadomości Fraunhofer poinformował o osiągnięciu rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 25,1%, które zostało wyprodukowane z wykorzystaniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact

Dodatkową zaletą tej technologii ma być uproszczony sposób produkcji w porównaniu do technologii stosowanych obecnie na rynku, a według Fraunhofer ISE TOPCon będzie kolejnym krokiem w zwiększaniu wydajności krystalicznych ogniw fotowoltaicznych po implementowanej obecnie przez producentów technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

Niemiecki instytut, który pracuje nad nową technologią TOPCon od 3 lat, zapewnia o jej ogromnym potencjale w zakresie dalszego zwiększania sprawności ogniw fotowoltaicznych.

Badania i rozwój technologii TOPCon finansuje niemieckie ministerstwo gospodarki oraz amerykański departament energii. 

gramwzielone.pl