Zabezpieczenia elektryczne w systemach PV – przewodnik

Zabezpieczenia elektryczne w systemach PV - przewodnik
Fot. SMA

Prezentujemy przewodnik dotyczący zabezpieczeń elektrycznych w systemach fotowoltaicznych, który został opracowany przez mgr inż. Macieja Dolatę – autora bloga na temat praktycznych aspektów związanych z elektryką, fotowoltaiką i egzaminami SEP.

Wszystkie urządzenia oraz instalacje elektryczne i elektroniczne są narażone na szereg negatywnych zjawisk mogących zakłócić ich pracę lub powodować ich uszkodzenie. System fotowoltaiczny to także urządzenie elektryczne. Z punktu widzenia elektrotechniki, jest to źródło energii elektrycznej, czyli elektrownia. Poza tym jest to generator prądu, którego element przetwarzający energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest wystawiony na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych. Sam system fotowoltaiczny posiada również inne osobliwe cechy, stwarzające specyficzne wymagania dla zabezpieczeń elektrycznych.

W związku z powyższym, dla systemów fotowoltaicznych zostały określone specjalne zasady co do zabezpieczania instalacji. Nie wolno do systemów fotowoltaicznych odnosić tylko zasad stosowania zabezpieczeń w instalacjach odbiorczych prądu przemiennego, ponieważ system fotowoltaiczny jest osobliwym źródłem energii elektrycznej, a nie odbiornikiem. Niedopuszczalne jest również stosowanie zabezpieczeń dedykowanych do systemów prądu przemiennego po stronie DC inwertera.

REKLAMA
REKLAMA

Zabezpieczenia elektryczne to maleńki obszar zagadnienia związanego z fotowoltaiką, któremu często poświęca się zbyt mało uwagi, a czasem nawet pomija. Jest to jednak bardzo ważny aspekt, od którego zależy bezpieczeństwo użytkowników, poprawność pracy instalacji oraz żywotność jej elementów.

Zabezpieczenia elektryczne w systemach fotowoltaicznych (PDF)

Kontakt z autorem: dolata.maciej@wp.pl

gramwzielone.pl