Bosch rezygnuje z produkcji modułów fotowoltaicznych

Bosch rezygnuje z produkcji modułów fotowoltaicznych
Fot. Bosch

Niemiecki potentat poinformował, że zamknie swoją spółkę Bosch Solar CISTech GmbH, która zajmowała się produkcją modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CIS. To kolejny etap wycofywania się Boscha z sektora fotowoltaicznego.

Wcześniej Bosch bezskutecznie szukał inwestora, który przejmie aktywa należące do Bosch Solar CISTech GmbH. W wyniku likwidacji spółki mającej siedzibę w mieście Brandenburg an der Havel pracę starci 180 osób.

Likwidacja Bosch Solar CISTech GmbH to kolejny etap ograniczania działalności w sektorze fotowoltaicznym przez Boscha, który wcześniej zrezygnował z technologii krystalicznej, a teraz wycofuje się także z technologii cienkowarstwowej.

REKLAMA

W marcu 2013 r. Bosch poinformował o zamknięciu produkcji wafli, ogniw i krystalicznych modułów fotowoltaicznych, która była realizowana w Niemczech i Francji w ramach oddziału Bosch Solar Energy.

W listopadzie 2013 r. grupa Bosch sprzedała niemieckiemu producentowi paneli fotowoltaicznych SolarWorld swój oddział w Arnstadt posiadający wówczas linie produkcyjne na 700 MW (produkcja ogniw fotowoltaicznych) oraz 200 MW (produkcja modułów). 

Bosch sprzedał też za symboliczną kwotę 1 euro, dopłacając nowemu właścicielowi 10 mln euro, zadłużoną spółkę Aleo Solar zajmującą się produkcją modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Bosch Solar Energy zatrudniał w sumie ok. 3 tysięcy osób, z czego 850 pracowników zatrudniała firma Aleo solar.

Aleo Solar zostało przejęte przez tajwański fundusz Sunrise Global Energy i w ubiegłym roku wznowiło produkcję wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych o mocy 300 W na liniach produkcyjnych o potencjale 120 MW w niemieckim Prenzlau. Zatrudnienie zyskało 190 osób.

Obecnie Aleo Solar zatrudnia ok. 330 osób, produkując moduły fotowoltaiczne na liniach o mocy 360 MW.  W przyszłym roku firma ma uruchomić produkcję ogniw fotowotlaicznych na liniach o mocy 200 MW, zatrudniając 100 pracowników. 

Obecnie Aleo Solar produkuje moduły fotowoltaiczne, które są montowane m.in. w wykonywanych na zlecenie niemieckiej Bundeswehry offgridowych kontenerach solarnych. Więcej na ten temat w artykule: Bundeswehra kupuje mobilne kontenery solarne

Natomiast pod koniec ubiegłego roku należący do Boscha oddział Bosch Power Tec zamknął swoje fabryki w Hamburgu i Hessen zajmujące się produkcją inwerterów fotowoltaicznych oraz systemów magazynowania energii. Przedstawiciele Boscha zapewnili jednak, że nie zakończą prac nad rozwojem technologii inwerterów i magazynów energii 

gramwzielone.pl