Apple ogłasza neutralność węglową w Chinach. Dzięki fotowoltaice

Apple ogłasza neutralność węglową w Chinach. Dzięki fotowoltaice
Tim Cook, CEO Apple. Fot. Mike Deerkoski, flickr cc

Apple, największa firma na świecie pod względem kapitalizacji, buduje instalacje fotowoltaiczne przy swoich centrach serwerowych w Stanach Zjednoczonych. Teraz Apple przedstawił imponujące plany inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Chinach.

Szef Apple Tim Cook jest wielkim zwolennikiem walki z emisjami CO2 i inwestycji w odnawialne źródła energii. – Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów i działania potrzebne są teraz – przekonuje CEO firmy z Kalifornii.

Apple zasila swoje centra serwerowe w USA wyłącznie energią pochodzącą z OZE. W tym roku amerykański koncern podpisał 25-letnią umowę na zakup energii z firmą First Solar, która buduje w Kalifornii ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 280 MW. Więcej na ten temat w artykule: Apple kupi energię z PV za 848 mln dolarów.

REKLAMA

Teraz podobny plan Apple realizuje w Chinach, produkując zieloną energię w ilości odpowiadającej energii konsumowanej przez jego chińskie oddziały. 

REKLAMA

Apple poinformował o osiągnięciu neutralności węglowej w przypadku swoich biur i sklepów w Chinach dzięki uruchomieniu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW, które powstały w prowincji Syczuan.

Amerykański koncern podał też, że zbuduje w Państwie Środka kolejne farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW, aby zrównoważyć emisje CO2 generowane przez chińskie firmy będące jego podwykonawcami.

Apple zapowiedział docelowo budowę ze swoimi partnerami w Chinach elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych o łącznej mocy aż 2 GW. Ten plan ma zostać zrealizowany w ciągu następnych 5 lat. 

gramwzielone.pl