SolarPower Europe: 54 tys. nowych miejsc pracy dzięki zniesieniu ceł
Jak wynika z raportu przygotowanego przez największą europejską organizację zrzeszającą branżę PV SolarPower Europe oraz firmę Ernst & Young, w ciągu kilku lat zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w Europie zmalało do poziomu 110 tys. w porównaniu do 250 tys. w roku 2011. SolarPower Europe ocenia ponadto, że zniesienie ceł na chińskie ogniwa i moduły fotowoltaiczne może dać europejskiemu sektorowi PV ponad 50 tys. nowych miejsc pracy.
W ostatnich latach europejski rynek solarny traci na znaczeniu, zwłaszcza w porównaniu do rynków PV w Chinach, USA i Japonii, czy w kontekście spektakularnych planów rozwoju PV w Indiach.
Jeszcze w 2011 r. w Europie zamontowano ponad 20 GW systemów fotowoltaicznych, z czego ok. 10 GW we Włoszech i ok. 7 GW w Niemczech. Później jednak wolumen nowych instalacji PV na Starym Kontynencie zaczął spadać, osiągając w ubiegłym roku poziom tylko 6,9 GW nowych instalacji, z czego ok. połowę zainstalowali Brytyjczycy. To mniej niż w 2014 r. zamontowano w Chinach, Japonii czy USA.
W tym roku wynik nowych instalacji może być jeszcze gorszy. Niemcy – jeszcze do niedawna globalni liderzy w liczbie nowych instalacji fotowoltaicznych, w ubiegłym miesiącu zamontowali już tylko niewiele ponad 40 MW systemów PV.
Spadkowi potencjału nowych instalacji towarzyszyło ponadto ograniczanie aktywności europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, który – zwłaszcza w zakresie produkcji modułów – nie był w stanie konkurować z producentami z Chin. Na wzroście konkurencji z Państwa Środka i na malejącej liczbie nowych instalacji – głównie na skutek obniżania dopłat dla producentów zielonej energii – ucierpiała zwłaszcza niemiecka branża PV.
W nowym raporcie SolarPower Europe i EY oszacowano także wpływ na europejski sektor PV karnych ceł wprowadzonych przez Komisję Europejską w zakresie importu chińskich ogniw i modułów.
Wcześniej SolarPower Europe opowiedział się po stronie zniesienia restrykcji celnych wprowadzonych przez KE. W najbliższych dniach Bruksela ma podjąć decyzję czy wznowi śledztwo w sprawie możliwego dumpingu cenowego, który mieliby stosować Chińczycy. Jeśli z niego zrezygnuje, wówczas restrykcje przestaną obowiązywać. Wznowienie śledztwa będzie natomiast oznaczać otrzymanie ceł i ugody cenowej zawartej między KE i Pekinem przynajmniej przez okres 15 miesięcy – do czasu rozstrzygnięcia nowego dochodzenia.
SolarPower Europe ocenia, że zniesienie ceł oraz wynikające z tego obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznych może oznaczać powstanie w europejskim sektorze solarnym ponad 54 tys. pośrednich i bezpośrednich miejsc pracy.
– Nasze wnioski pokazują, że Europa może skorzystać na zakończeniu barier handlowych w zakresie ogniw i modułów. To będzie korzystne dla całego łańcucha dostaw w Europie, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wzmocnienia branży – komentuje James Watson, CEO SolarPower Europe.
Raport Solar Photovoltaics Jobs & Value Added in Europe (link)
gramwzielone.pl