Chińskie kolektory coraz popularniejsze

Jeszcze 10 lat temu rynek solarów w Chinach praktycznie nie istniał. Dzisiaj eksport chińskich producentów kolektorów szacowany jest na ponad 200 mln dolarów. {więcej}

Chiński boom gospodarczy nie ominął energetyki odnawialnej, w tym energetyki cieplnej termalnej. Co więcej, branża OZE w Chinach rozwijała się w ostatnich latach znacznie szybciej niż pozostałe gałęzie przemysłu.

Władze w Pekinie dostrzegły, że zielona energia to przemysł przyszłości i inwestycje w nią będą owocować w kolejnych latach wzrostem znaczenia rodzimych firm na arenie międzynarodowej, a także zyskami ze sprzedaży swoich towarów za granicę. Dlatego chiński rząd nie szczędzi pieniędzy na wspieranie rodzimych producentów kolektorów słonecznych.

REKLAMA

Wsparcie rządu centralnego, a także poszczególnych rządów lokalnych, w postaci m.in. tanich kredytów czy ulg podatkowych, sprawiają, że – w połączeniu z niskimi kosztami produkcji – producentom z innych państw coraz trudniej konkurować z solarami z Chin. W dodatku, chińskie kolektory są coraz lepsze jakościowo i coraz częściej posiadają powszechnie uznawane certyfikaty jakości.

Chińczycy są już nie tylko globalnymi liderami w ilości wyprodukowanych kolektorów, ale przodują także w product development, udoskonalają proces produkcji, a działania marketingowe chińskich firm mają coraz szerszy zasięg terytorialny.

W Chinach działają dwa ośrodki badające jakość i nadzorujące funkcjonowanie systemów solarnych. Jak podkreśla jednak Runging Hu, dziennikarz Sun&Wind Energy, kontrola jakości dotyczy tylko mniejszych systemów solarnych, natomiast większe instalacje przemysłowe są spod niej wyjęte.

REKLAMA

W ostatnich latach Chińczycy zaczęli specjalizować się zwłaszcza w produkcji kolektorów próżniowych. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano tam ponad 350 mln rur próżniowych.

W 2000 roku Chińczycy wyprodukowali 6,1 mln m2 kolektorów słonecznych, natomiast w zeszłym roku – 42 mln m2. W efekcie, w latach 2000-2009 Chińczycy zanotowali średni wzrost produkcji kolektorów na poziomie 25 proc., a w ostatnich trzech latach dynamika ta wzrosła do 35 prc.

Chińskie firmy z branży solarnej termalnej systematycznie zwiększają także swój eksport. W 2005 wynosił on ok. 20 mln dolarów, a w roku 2009 był już dziesięciokrotnie wyższy.

Czołowi producenci kolektorów słonecznych w Chinach to: Sunrain (13 proc. udziału w chińskim rynku), Sangle (10 proc.), Micoe Himin (9 proc.), a także Linuo Paradigma (7 proc.). Pozostali, czołowi producenci solarów to m.in. SunshoreTaibiaoFunuanerEcoosolarSun Home czy Yuansheng.

Czy można wskazać dziedzinę, w której Chińczycy są w dalszym ciągu w tyle za swoimi europejskimi konkurentami? Eksperci wskazują, że piętą achillesową chińskich firm jest brak dywersyfikacji produktów i niski poziom rozwoju systemów solarnych w zakresie integracji kolektorów z kompleksowymi systemami ogrzewania c.w.u.

Większość systemów solarnych produkowanych w Państwie Środka gromadzi wodę w zbiornikach znajdujących się bezpośrednio nad kolektorami słonecznymi. Na Starym Kontynencie tego rodzaju systemy solarne cieszą się niewielką popularnością, znajdując zastosowanie jedynie na południu Europy.


Gramwzielone.pl