Prosumenci w lutym dostaną mniej za energię

Prosumenci w lutym dostaną mniej za energię
Maxeon

Energia wprowadzana do sieci przez prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu w tym miesiącu będzie mieć niższą wartość niż energia wyeksportowana we wcześniejszych miesiącach.

System net-billingu obejmuje prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie do sieci swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku. Zakłada on wynagradzanie za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci po średniej rynkowej cenie energii z wcześniejszego miesiąca.

Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) jest podawana co miesiąc przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne działające w tym przypadku jako Operator Informacji Rynku Energii.

REKLAMA

PSE po raz pierwszy opublikowały cenę RCEm za czerwiec 2022 r. i dotyczyła ona nadwyżek energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu w lipcu (w okresie przejściowym – od kwietnia do końca czerwca – prosumenci byli rozliczani jeszcze na starych zasadach w systemie opustów).

Najwyższą wartość cena RCEm w dotychczasowej historii net-billingu osiągnęła w sierpniu i była uwzględniona w rozliczeniach energii oddanej do sieci we wrześniu (1019,06 zł/MWh). Później cena energii w net-billingu malała.

Teraz PSE podały średnią cenę RCEm za styczeń, po której będzie rozliczana energia wprowadzona do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu w tym miesiącu. Wyniesie ona 596,56 zł/MWh. Oznacza to spadek o 131,64 zł/MWh w stosunku do ceny, która powinna zostać uwzględniona w rozliczeniach za energię oddaną do sieci w ubiegłym miesiącu.

Ceny w net-billingu za energię wprowadzoną do sieci w kolejnych miesiącach obowiązywania systemu net- billingu wyglądają następująco (z uwzględnieniem późniejszych korekt PSE):

> lipiec – 656,04 zł/MWh

> sierpień – 796,27 zł/MWh

> wrzesień – 1019,06 zł/MWh

> październik – 710,03 zł/MWh

REKLAMA

> listopad – 575,48 zł/MWh

> grudzień – 705,20 zł/MWh

> styczeń – 728,20 zł/MWh

> luty – 596,56 zł/MWh

Cena zgodna z indeksem RCEm jest podstawą naliczania tzw. depozytu prosumenckiego, z którego pomniejszana jest wartość energii pobranej z sieci przez prosumenta korzystającego z net-billingu.

Miesięczna cena RCEm będzie obowiązywać do połowy 2024 roku, kiedy zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosumenci objęci net-billingiem mają przejść na rozliczenia po średnich cenach godzinowych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.