Polski deweloper PV sprzeda udziały i pozyska 700 mln zł finansowania

Polski deweloper PV sprzeda udziały i pozyska 700 mln zł finansowania
R.Power

Czołowy polski deweloper farm fotowoltaicznych pozyskał mniejszościowego inwestora i zabezpieczył finansowanie od funduszu Three Seas Initiative Investment Fund z przeznaczeniem na rozwój kolejnych projektów PV.

Spółka R.Power S.A. podpisała umowę inwestycyjną z Funduszem Three Seas Initiative Investment Fund (3SIIF) na kwotę 150 mln EUR, czyli ok. 0,7 mld PLN (3SIIF był jednym z trzech podmiotów, które miały wyrazić zainteresowanie inwestycją w R.Power).

Fundusz 3SIIF obejmie mniejszościowy pakiet akcji w  R.Power S.A. Ddotychczasowi akcjonariusze spółki zachowają pakiet większościowy i nadal będą nią kierować. 3SIIF posiada opcję zwiększenia swojego zaangażowania do kwoty 250 mln EUR (ok. 1,2 mld PLN).

REKLAMA

Warunkiem wejścia w życie postanowień umowy jest spełnienie warunku zawieszającego w postaci wyrażenia zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

R.Power jest czołowym polskim deweloperem i niezależnym producentem energii działającym w branży fotowoltaiki i magazynowania energii. Spółka prowadzi działalność w Polsce, Rumunii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Three Seas Initiative Investment Fund jest dedykowanym funduszem komercyjnym ukierunkowanym na inwestycje infrastrukturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. Fundusz inwestuje w projekty w sektorze transportu, energetyki oraz technologii cyfrowych. Jego wyłącznym doradcą inwestycyjnym jest Amber Infrastructure z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który obecnie zarządza funduszami o wartości ponad 5,5 mld EUR.

R.Power zapewnia, że inwestycja 3SIIF będzie wspierać długoterminową strategię rozwoju spółki, z planem osiągnięcia 1 GWp operacyjnego portfela PV już w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie spółka ma w eksploatacji i budowie ponad 500 MWp elektrowni fotowoltaicznych w Polsce i Portugalii.

REKLAMA

R.Power rozwija portfel ponad 8,3 GWp projektów PV, w tym portfel projektów o ograniczonym ryzyku (wybudowanych, w przygotowaniu do budowy lub w trakcie budowy) posiada moc około 0,9 GWp.

Grupa kapitałowa R.Power zapowiada ponadto dalszy rozwój spółki Quanta Energy, która prowadzi działalność w obszarze komercyjnej i przemysłowej fotowoltaiki, a także wyspecjalizowanej w usługach EPC i O&M firmy Nomad Electric, która dotychczas zbudowała portfel kontraktów na obsługę elektrowni PV o mocy około 1 GW. R.Power jest większościowym udziałowcem obu tych podmiotów.

Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power S.A., zapewnia że Fundusz 3SIIF oraz Amber Infrastructure będą wspierać ekspansję międzynarodową i wzmacniać pozycję R.Power w Polsce Rumunii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii

– Inwestycja to kolejny krok w kierunku realizacji naszej strategii ekspansji w całej Europie. Już dziś nasz pipeline projektów międzynarodowych przekroczył 2 GWp, a poza Polską zatrudniamy ponad 50 osób. Jesteśmy dumni, że naszym partnerem jest Fundusz 3SIIF i razem będziemy prowadzić działania na rzecz ekologicznej transformacji energetycznej – dodaje Tomasz Sęk, współzałożyciel i wiceprezes R.Power S.A.

Akwizycja mniejszościowego udziału w R.Power stanowi piątą inwestycję Funduszu 3SIIF i jest uzupełnieniem dotychczasowego portfela projektów energetycznych.

Od marca 2020 roku 3SIIF dokonał szeregu inwestycji – m.in w Cargounit – największą w Polsce firmę zajmującą się leasingiem lokomotyw, firmę Enery, która produkuje energię odnawialną i prowadzi działalność w całej Europie Środkowo-Wschodniej; a ponadto w Greenergy –  platformę centrum danych oraz BMF Port Burgas – głównego operatora portowego w Bułgarii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.