Prosumenci dostaną mniej za energię

Prosumenci dostaną mniej za energię
elblogdelaenergia, flickr cc

Świetne warunki pogodowe sprawiają, że domowe instalacje fotowoltaiczne pracują na pełnych obrotach, wprowadzając do sieci coraz większe wolumeny energii niewykorzystanej na miejscu. Jednak cena za tę energię, przysługująca prosumentom korzystającym z net-billingu, znowu spadła.

Wprowadzony w ubiegłym roku system net-billingu zakłada rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez prosumentów według średnich cen z Rynku Dnia Następnego (RDN) funkcjonującego w ramach Towarowej Giełdy Energii.

W net-billingu nadwyżki energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów są rozliczane po średniej cenie z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Jest to tzw. rynkowa miesięczna cena energii RCEm, którą co miesiąc publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

REKLAMA

Wynagrodzenie ustalane zgodnie z ceną RCEm i ilością energii wprowadzonej do sieci stanowi tzw. depozyt prosumencki. Z niego mogą być pomniejszane rachunki za energię, którą prosument pobrał z sieci.

Depozyt można wykorzystać w pełni w okresie maks. 12 miesięcy. Wysokość ewentualnej nadwyżki w ramach depozytu, która nie zostanie wykorzystana w tym czasie, zostanie zwrócona przez sprzedawcę energii tylko częściowo – nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot.

Daleko do rekordu z sierpnia

Podczas gdy po wprowadzeniu net-billingu w połowie ubiegłego roku korzystający z tego systemu prosumenci mogli liczyć na wynagrodzenia po rekordowo wysokich stawkach, ostatnio ceny za energię wprowadzoną do sieci maleją.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały właśnie kolejną miesięczną cenę RCEm, która będzie podstawą do wyliczenia wynagrodzenia dla prosumentów objętych net-billingiem.

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego podał średnią cenę rynkową energii RCEm za kwiecień. Wyniosła ona 506,60 zł/MWh i była niższa o 3,12 zł/MWh od średniej ceny za wcześniejszy miesiąc.

Cena RCEm za kwiecień jest najniższą wartością od początku systemu net-billingu – ponad dwa razy niższą od dotychczas rekordowej ceny RCEm za sierpień zeszłego roku (1019,06 zł/MWh).

Publikując cenę za kwiecień, jednocześnie PSE skorygowały średnią cenę RCEm za styczeń br. Wcześniejsza wartość wynosiła 596,56 zł/MWh, a po wprowadzonej teraz zmianie cena za styczeń została obniżona do poziomu 594,59 zł/MWh.

Dotychczas opublikowane przez PSE rynkowe miesięczne ceny energii RCEm – od czerwca 2022 roku – były następujące (z uwzględnieniem późniejszych korekt PSE):

 • czerwiec – 656,04 zł/MWh
 • lipiec – 796,27 zł/MWh
 • sierpień – 1019,06 zł/MWh
 • wrzesień – 710,03 zł/MWh
 • październik – 575,48 zł/MWh
 • listopad – 701,67 zł/MWh
 • grudzień – 723,49 zł/MWh
 • styczeń – 594,59 zł/MWh
 • luty – 667,59 zł/MWh
 • marzec – 509,72 zł/MWh
 • kwiecień – 506,60 zł/MWh.

Cena godzinowa zamiast miesięcznej

Średnia miesięczna cena RCEm będzie obowiązywać w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem jeszcze do połowy przyszłego roku. Później podstawą do rozliczeń stanie się średnia cena godzinowa, która będzie ustalana według ceny godzinowej w ramach RDN.

Niezależnie od tej zmiany właściciele mikroinstalacji objęci net-billingiem pozostaną zwolnieni – w zakresie energii wprowadzanej do sieci – z obowiązku odprowadzania podatku PIT, akcyzy i VAT.

REKLAMA

Według ostatnich danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na koniec marca 2023 roku liczba prosumentów w naszym kraju wynosiła 1,243 mln, a moc posiadanych przez nich mikroinstalacji była na poziomie 9,64 GW.

Większość z nich rozlicza się jednak w systemie opustów, do którego można było wejść, zgłaszając przyłączenie mikroinstalacji do końca pierwszego kwartału zeszłego roku. Zgłoszenie przyłączenia w późniejszym terminie dawało możliwość rozliczeń już tylko w systemie net-billingu (prosumenci korzystający wcześniej z opustów mogą zdecydować się na przejście na net-billing).

W ciągu 12 miesięcy – w okresie od marca 2022 roku do końca marca 2023 roku – liczba mikroinstalacji w Polsce wzrosła o 138,7 tys.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: