REKLAMA
 
REKLAMA

Największa na świecie farma słoneczna ruszyła w przededniu COP28

Największa na świecie farma słoneczna ruszyła w przededniu COP28
Fot. EWEC

Tuż przed szczytem klimatycznym COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się inauguracja największej na świecie farmy słonecznej. Nieprzypadkowo zostało to zaplanowane w takim terminie.

Miks energetyczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) budzi wiele kontrowersji. Nie pozostało to bez echa jeszcze na etapie pomysłu zorganizowania w Dubaju 28. Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28), która odbędzie się 30 listopada-12 grudnia br. w Expo City. Kraj został skrytykowany za wybranie na przewodniczącego konferencji sułtana Ahmeda Al Jabera, dyrektora generalnego Abu Dhabi National Oil Company, 12. koncernu naftowego na świecie pod względem wielkości produkcji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są głównie z wydobyciem ropy, jednak bardzo starają się to zmienić. Stąd też pomysł otwarcia największej w skali globalnej farmy fotowoltaicznej tuż przed COP28.

REKLAMA

Strategia energetyczna ZEA na 2050 r. zakłada miks energetyczny składający się w 44 proc. z energii z OZE, 38 proc. z gazu, 12 proc. z węgla i 6 proc. z energii jądrowej. Kraj zobowiązał się osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

2 GW mocy na 20 km2

Zlokalizowana 35 km od Abu Dhabi elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra o mocy 2 GW zajmuje ponad 20 km2 pustyni i obejmuje prawie 4 mln dwustronnych paneli słonecznych. Inwestorzy deklarują, że to obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna zlokalizowana w jednym miejscu. Energia wytworzona przez instalację będzie równa zapotrzebowaniu 200 tys. domów i pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ponad 2,4 mln ton rocznie.

Projekt został opracowany wspólnie przez konsorcjum inwestorów Abu Dhabi National Energy Company (Masdar), francuską firmę energetyczną EDF Renewables i chińskiego dewelopera Jinko Power związanego z producentem paneli fotowoltaicznych JinkoSolar. W szczytowym okresie budowy utworzono 4,5 tys. miejsc pracy, a moduły fotowoltaiczne były instalowane ze średnią mocą 10 MW dziennie.

 

 

REKLAMA

Właścicielem 40 proc. projektu jest TAQA, a Masdar, EDF Renewables i Jinko Power podzieliły między siebie resztę udziałów. Farma fotowoltaiczna będzie dostarczać energię dla koncernu Emirates Water and Electricity Company (EWEC) zajmującego się dystrybucją wody i energii elektrycznej na terenie ZEA.

14 GW w OZE do 2030

Uruchomienie inwestycji Al Dhafra zwiększyło zainstalowaną moc fotowoltaiki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do 3,2 GW. Składa się na to również farma fotowoltaiczna Noor Abu Dhabi o mocy prawie 1,2 GW. Na obszarze około 8 km2 umieszczono tam 3,2 mln modułów PV.

We wrześniu EWEC rozpoczął poszukiwanie dewelopera do kolejnego projektu fotowoltaicznego o mocy 1,5 GW w rejonie Al Khazna niedaleko Abu Dhabi. Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają zwiększyć swoją moc OZE do 14 GW do 2030 r.

Najtańsza energia słoneczna

Elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra ma być numerem jeden, jeśli chodzi o cenę, po której będzie sprzedawać energię. Umowę zakupu energii w formule PPA dla projektu podpisały w lipcu 2020 r. EWEC oraz konsorcjum EDF, Masdar, TAQA i Jinko Power. Firmy osiągnęły rekordowo niską w skali światowej taryfę za energię słoneczną na poziomie 13,5 dolara/MWh. Po zamknięciu finansowania taryfa jeszcze bardziej spadła – do 13,2 dolara/MWh.

Transakcja została sfinansowana za pośrednictwem siedmiu międzynarodowych banków.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Informacja brzmi może i ciekawie, lecz fakty trzeszczą. Zużycie energii pierwotnej we wszystkich postaciach w przeliczeniu na mieszkańca wynosi w Polsce ok. 30 MWh rocznie, natomiast w ZEA 148 MWh rocznie. Ich OZE praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Powinni zacząć chronić klimat poprzez ograniczenie zużycia energii, a tam tego myślenia zupełnie brak. Jest tylko konsumpcja na najwyższym poziomie i nic więcej.

>Energia wytworzona przez instalację będzie równa zapotrzebowaniu 200 tys. domów
A ile w basenach olimpijskich? Naprawdę nie możecie używać normalnych jednostek, zwłaszcza że zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w Polsce jest inne niż ZEA nie mówiąc że zmienia się w czasie.
Poszukałem i roczna produkcja tej elektrowni to 4,700 GWh
https://www.adpv2.ae/solar-project

>Poszukałem i roczna produkcja tej elektrowni to 4,700 GWh
Czyli na polski 4700 GWh.

Czyli wykorzystanie paneli w ciągu roku na poziomie 26% to jest 100% więcej niż u nas.

Ale cena 13,2$ a u nas ponad 100 Euro. 🙂

Niedorzeczny ten filmik w artykule… wszystko co pokazano to jak jedni podają drugim jakieś pudełka (kanapki?). Jaki jest cel tej prezentacji?

„Czyli wykorzystanie paneli w ciągu roku na poziomie 26% to jest 100% więcej niż u nas.” – @JacekW, czyli oni bez słońca będą siedzieć w domach bez prądu tylko przez 74% roku, a my aż przez 87% ;)))

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA