Jak zdobyć dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 r.?

Jak zdobyć dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 r.?
Fot. Pixabay - Alicja

Instalacje fotowoltaiczne pomagają znacznie obniżyć ceny prądu, ale ich koszt bywa sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Na szczęście istnieje szereg programów, które mogą zmniejszyć ten wydatek nawet o połowę.

Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej może się wahać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii leży jednak u podstaw obecnej polityki energetycznej Unii Europejskiej i polskiego rządu, dlatego potencjalni użytkownicy paneli słonecznych mogą wręcz przebierać w ofertach programów publicznych, ukierunkowanych na pomoc w inwestowaniu w fotowoltaikę.

Wybór instalacji PV

Przed dokonaniem przeglądu form dofinansowania warto jednak pochylić się nad inną kluczową decyzją. Chodzi oczywiście o wybór producenta paneli PV. Kryterium najniższej ceny wyjściowej może być kuszący, ale nie zawsze okaże się słuszny. Tym bardziej, że dotacje mają często ograniczenia w postaci procentu kwoty, jaką beneficjent wyda na zakup i montaż instalacji.

Wybór najtańszego rozwiązania nie pozwoli w ten sposób na dokonanie dużych oszczędności, bo wraz ze spadkiem ceny, może spaść również wysokość dotacji.

Inwestycję instalacji fotowoltaicznej należy analizować w perspektywie wieloletniej – wyjaśnia Wojciech Kwaśniak, Senior Business Development Manager CEE & the Balkans, AIKO.

W przypadku AIKO – producenta, który na polskim rynku zadebiutował w tym roku – analiza wygląda następująco. Moduł ABC tej firmy przewodzi w rankingu TaiyangNews, który uwzględnia najbardziej efektywne panele na świecie dostępne w szerokiej sprzedaży. Cechuje się on 24-proc. wydajnością i jednym z lepszych na rynku współczynników temperaturowych – 0,26 proc./st. C, dzięki czemu panele pracują efektywnie również, gdy słupki na termometrach przekraczają 30 st.C.

Dzięki temu w krótszym czasie jesteśmy w stanie wygenerować większą ilość prądu, a co za tym idzie osiągnąć szybszy zwrot z inwestycji. Technologia AIKO ABC to większa moc produkcji na mniejszej powierzchni, a zatem jesteśmy w stanie zoptymalizować koszty BOS (Balance Of System). Oszczędzamy na konstrukcji montażowej, okablowaniu oraz kosztach pracy. Dodatkowo niski poziom degradacji ogniwa – maksymalnie 1 proc. w ciągu pierwszego roku oraz 0,35 proc. w kolejnych latach, plus gwarancja do 25 lat na produkt i 30 lat na wydajność, zabezpieczają nasze potrzeby energetyczne w perspektywie dekad – dodaje Wojciech Kwaśniak.

Jako że panele solarne stają się elementem naszego krajobrazu, przy wyborze instalacji warto kierować się również kryterium estetyki. Tutaj również moduł ABC firmy AIKO mógłby uchodzić za wzorzec – w 2023 r. zwyciężył on w konkursie Red Dot Design Award, zdobywając najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na świecie. Nie zmienia to faktu, że cena urządzeń produkujących prąd ze słońca nie pozostaje bez znaczenia. Na szczęście w sukurs przychodzą różne rodzaje dofinansowań. Ich poszczególne rodzaje łączy jedno: pomagają zdobyć pieniądze na instalacje paneli solarnych. Różnic jest jednak bardzo wiele, począwszy od beneficjentów pomocy, przez wysokość kwoty, jaką można finalnie uzyskać, aż po czas trwania każdego z programów. Przyjrzymy się teraz każdemu z nich po kolei. Zaczniemy od programów, które są dostępne najszerszemu gronu użytkowników, czyli klientom indywidualnym.

 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu
Fot. AIKO Solar Energy

Czyste Powietrze

Nie każdy wie, że oprócz dofinansowania do zakupy niskoemisyjnych kotłów, czy pomp ciepła, program Czyste Powietrze oferuje również środki na instalacje fotowoltaiki. Program pozwala na pokrycie nawet do 100 proc. wydatków, ale wyłącznie na zasadzie pożyczki, która powinna zostać spłacona w ciągu 15 lat. Bezzwrotna dotacja obejmuje natomiast do 50 proc. kosztów instalacji – nie więcej niż 9 tys. zł. Umowy o dofinansowanie będą podpisywane do końca 2027 r.

Trzeba jednocześnie pamiętać o jednym bardzo ważnym warunku. By otrzymać dotację, przeciętny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Mój Prąd 5.0

Warto wiedzieć także o tym, że skorzystanie z programu Czyste Powietrze nie wyklucza możliwości złożenia wniosku o dodatkowe środki z programu Mój Prąd. Ministerstwo Klimatu poinformowało, że beneficjenci dostaną pieniądze na „dodatkowe urządzenia, które współpracują z fotowoltaiką”. Oczywiście z programu Mój Prąd można również sfinansować właściwą instalację. Rząd przewidział na ten cel kwotę do 50 proc. kosztów fotowoltaiki – maksymalnie 7 tys. zł. Czasu jest jednak niewiele, bo piąta edycja programu Mój Prąd wygasa już 22 grudnia 2023 r. Istnieje jednak duża szansa, że resort klimatu zdecyduje się uruchomić szóstą odsłonę, ponieważ ten rodzaj dotacji okazał się prawdziwym hitem. Na początku listopada liczba wniosków tylko o dofinansowanie na instalacje PV przekroczyła 70 tys., a łączna wartość dotacji na ten cel przekroczyła 430 mln zł.

Programy lokalne

Wiele samorządów oferuje wsparcie finansowe, które nie jest dostępne na szczeblu ogólnopolskim. Wysokość i zasady udzielania preferencyjnych kredytów i dotacji na instalacje fotowoltaiczne zależą jednak od gminy bądź województwa. Niektóre programy regionalne zakładają udział w nich osób fizycznych, inne kierowane są wyłącznie do przedsiębiorców lub spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Przykładowo z warszawskiego programu dotacji mogą skorzystać wszystkie powyższe grupy beneficjentów, a także fundacje i stowarzyszenia. W przypadku fotowoltaiki dofinansowanie może sięgnąć nawet 15 tys. zł.

Ulga termodynamizacyjna

Pewnym rodzajem pomocy finansowej dla osób inwestujących w panele słoneczne są także ulgi podatkowe. W 2024 r. ich zasady nie ulegną zmianie. Właściciele domów jednorodzinnych , którzy zamontowali fotowoltaikę, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł. To oznacza, że wysokość daniny zmniejszy się średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Programy kierowane

Poza licznymi inicjatywami dla osób fizycznych, istnieje również kilka form dotacji przeznaczonych dla konkretnych grup odbiorców. Firmy mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek w ramach programu Energia Plus (nawet do 500 mln zł), rolnicy mogą liczyć na wsparcie z programu Agroenergia (do 25 tys. zł). Przede wszystkim dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przeznaczony jest natomiast „Grant OZE”, który oferuje do 50 proc. dofinansowania inwestycji.

Najważniejsze jest jednak to, że większość programów, pozwalających na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych jest obliczona na wiele lat do przodu, a wnioski będą zbierane jeszcze co najmniej przez kolejne 2-3 lata. Oznacza to, że osoby, które chciałyby podjąć decyzję o zainstalowaniu fotowoltaiki, nie muszą podejmować pochopnych decyzji i mogą pozwolić sobie na dokładne oszacowanie swoich potrzeb energetycznych. Bo, biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, sama inwestycja w panele solarne wydaje się w dłuższym terminie nieunikniona.

 

AIKO Solar Energy – materiał sponsorowany