REKLAMA
 
REKLAMA

Agrofotowoltaika na terenie byłej kopalni odkrywkowej

Agrofotowoltaika na terenie byłej kopalni odkrywkowej
Fot. RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE ukończył budowę demonstracyjnej farmy agrofotowoltaicznej, która umożliwi połączenie produkcji energii ze słońca z uprawą roślin. Instalacja powstała na zrekultywowanym terenie kopalni odkrywkowej Garzweiler w zachodnich Niemczech.

Nad projektem wspólnie pracują RWE, jeden z największych ośrodków naukowo-badawczych w Europie – Forschungszentrum Jülich oraz Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE).

Demonstracyjna elektrownia agroPV rozpoczęła dostarczanie zielonej energii do sieci po zaledwie pięciu miesiącach budowy. Teraz RWE przetestuje różne koncepcje agrofotowoltaiki umiejscowionej na 7-hektarowym obszarze rekultywacyjnym w kopalni odkrywkowej w pobliżu Bedburg – miasta w powiecie Rhein-Erft-Kreis w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech.

REKLAMA

Testy potrwają pięć lat i rozpoczną się wiosną wraz z pierwszymi siewami i nasadzeniami. Planowanemu wytwarzaniu energii z fotowoltaiki ma bowiem towarzyszyć równoległe prowadzenie działalności rolniczej i ogrodniczej. W ramach projektu RWE zamierza obserwować interakcję między wzrostem roślin a wytwarzaniem energii fotowoltaicznej w różnych sezonowych warunkach pogodowych na przestrzeni lat.

Projekt ma na celu wykazanie, że na tym samym terenie można skutecznie wytwarzać energię elektryczną i uprawiać ziemię. Testy pozwolą na opracowanie odpowiednich metod uprawy i koncepcji zapewniających wartość dodaną dla systemów agroPV. Istotą agrofotowoltaiki jest bowiem jednoczesne wykorzystanie terenu do produkcji energii elektrycznej i żywności, pozwalające na czerpanie korzyści z synergii między tymi obszarami. Moduły słoneczne mogą chronić uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. nadmiernym nasłonecznieniem czy gradobiciem, co może nawet wpływać na wzrost plonów.

Trzy rodzaje instalacji

Instalacja demonstracyjna ma moc szczytową 3,2 megawatów (około 2,5 MWac) i obejmuje trzy różne rozwiązania techniczne z obszaru agrofotowoltaiki, które umożliwiają wykorzystanie gruntów zarówno do celów rolniczych, jak i ogrodniczych.

W pierwszym z trzech projektów moduły fotowoltaiczne trwale przymocowano do systemu montażowego w orientacji pionowej, pozostawiając pomiędzy rzędami modułów PV wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się maszyn rolniczych.

W drugim wariancie moduły także zainstalowano w rzędach, ale zamontowane poziomo na ruchomych trackerach podążających za słońcem ze wschodu na zachód. To pozwoli zoptymalizować wydajność energetyczną systemu fotowoltaicznego. Także te rzędy modułów zaprojektowano tak, aby mogły między nimi przejeżdżać kombajny.

W pierwszym roku trwania testów na dwóch pierwszych obszarach uprawiana będzie lucerna, bób i trawa pastewna. W kolejnych latach planowane są uprawy zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków i innych warzyw.

REKLAMA

W trzeciej koncepcji moduły fotowoltaiczne zamontowano na konstrukcji przypominającej pergolę, pod którą przewidziano uprawę takich roślin jak maliny.

 

Demonstracyjne systemy fotowoltaiczne
Demonstracyjne systemy fotowoltaiczne. Źródło: RWE

 

Przy testowaniu i analizie zastosowanych systemów z RWE współpracują Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej ISE oraz Instytut Nauk o Roślinach w centrum naukowo-badawczym Forschungszentrum Jülich. Projekt sfinansował kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia w ramach programu Progres.nrw na rzecz ochrony klimatu i transformacji energetycznej.

RWE w Polsce i  świecie

W Polsce RWE posiada farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej ponad 32 MW zlokalizowane m.in. w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i podlaskim. Firma prowadzi w naszym kraju kolejne projekty PV. W tej chwili ma w budowie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

RWE jest aktywny na polskim rynku OZE także w obszarze energetyki wiatrowej. Niedawno niemiecki koncern uruchomił lądową farmę wiatrową o mocy 48 MW, tym samym zwiększając łączną moc swoich elektrowni OZE w naszym kraju do ponad 540 MW. Nowa farma wiatrowa jest 20. taką instalacją firmy w Polsce.

W latach 2024-2030 RWE zamierza zainwestować 55 mld euro na całym świecie, aby rozszerzyć portfolio projektów OZE do ponad 65 GW. 40 proc. tej kwoty koncern przeznaczy na rozwój działalności związanej z lądową energetyką wiatrową i słoneczną. Do 2030 r. moc zainstalowana w globalnym portfolio lądowej energetyki wiatrowej RWE ma wzrosnąć z 8,6 GW obecnie do 14 GW do 2030 r., a moc farm fotowoltaicznych – z 3,9 GW do 16 GW.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA