REKLAMA
 
REKLAMA

20. farma wiatrowa RWE w Polsce już produkuje zieloną energię

20. farma wiatrowa RWE w Polsce już produkuje zieloną energię
Fot. RWE

Koncern RWE uruchomił lądową farmę wiatrową o mocy 48 MW, tym samym zwiększając łączną moc swoich elektrowni OZE w naszym kraju do ponad 540 MW. Nowa farma wiatrowa jest 20. taką instalacją firmy w Polsce. 

Nowa farma wiatrowa jest zlokalizowana w Żninie, w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 km na wschód od Szczecina. Na farmie o mocy 48 MW zamontowano 16 turbin wiatrowych, każda o mocy znamionowej 3 MW. Ilość zielonej energii, którą wytwarzają, będzie równa rocznemu zapotrzebowaniu 77 tys. polskich gospodarstw domowych.

Wsparcie dla wytwórców energii odnawialnej

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy RWE zabezpieczyło umowę różnicową (CfD) na okres 15 lat. Mechanizm kontraktów różnicowych zakłada przyznanie inwestorowi wieloletnich gwarantowanych przychodów ze sprzedaży energii – zgodnych z ceną, którą zaoferował w aukcji – powiększaną co rok o średnią inflację. Jednocześnie ten mechanizm zabezpiecza odbiorców przed wzrostem kosztów związanych ze wsparciem produkcji energii odnawialnej.

REKLAMA

Niedawno także projekty fotowoltaiczne RWE, które mają powstać w kilku województwach, uzyskały wsparcie w ramach listopadowych aukcji przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Szerzej o tym w artykule: RWE z kontraktami różnicowymi dla projektów PV w Polsce.

Długoterminowe  inwestycje w Polsce

Według Katji Wünschel, CEO RWE Renewables na Europę i Australię, uruchomienie 20. farmy wiatrowej udowadnia, że RWE długoterminowo inwestuje w Polsce, która jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla firmy.

REKLAMA

– Koncentrujemy się na wszystkich ważnych technologiach odnawialnych, a także znacznie poszerzamy nasze portfolio w dziedzinie fotowoltaiki. Bliska współpraca z okolicznymi społecznościami i długoterminowa współpraca z lokalnymi partnerami są dla nas szczególnie ważne, zwłaszcza w regionalnym biznesie wiatrowym i słonecznym.

Wojciech Borkowski, menedżer w RWE Polska, podkreśla, że takie inwestycje pomagają gminom i mieszkańcom czerpać korzyści z transformacji energetycznej oraz przyczyniają się do rozwoju poszczególnych regionów. – Na przykład w Żninie zbudowaliśmy nowe drogi dojazdowe, które w przyszłości umożliwią rolnikom lepszy dojazd do pól.

Morskie projekty wiatrowe RWE

RWE rozwija w naszym kraju również projekt swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – F.E.W. Baltic II o mocy 250 MW. Prace już trwają, a oddanie farmy wiatrowej do użytku zaplanowano pod koniec tej dekady. Więcej o tym w artykule: RWE z ważną decyzją dla infrastruktury dla farmy wiatrowej na Bałtyku.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

REKLAMA
Komentarze

Pogonić nasze firmy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA