Fotowoltaika receptą na wysokie koszty energii w przemyśle spożywczym

Fotowoltaika receptą na wysokie koszty energii w przemyśle spożywczym
Fot. Eko Prime

Przemysł spożywczy to jeden z najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki. Produkcja żywności wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ciepło i chłód. Koszty mediów stanowią istotną część kosztów operacyjnych przedsiębiorstw spożywczych, sięgając nawet 30 proc. całkowitych wydatków. Stale rosnące ceny energii i presja na ograniczenie śladu węglowego sprawia, że firmy szukają sposobów na optymalizację zużycia i kosztów. Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest fotowoltaika.

Dlaczego fotowoltaika sprawdza się w przemyśle spożywczym

Fotowoltaika doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym z kilku powodów. Po pierwsze, branża spożywcza charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, szczególnie do zasilania urządzeń chłodniczych, które mogą odpowiadać nawet za 60 proc. całkowitego zużycia prądu. Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala pokryć to zapotrzebowanie czystą, odnawialną energią produkowaną na miejscu.

Po drugie, zakłady przemysłu spożywczego często dysponują dużymi powierzchniami dachów hal produkcyjnych i magazynów oraz rozległymi terenami wokół, które idealnie nadają się do montażu paneli słonecznych. Dzięki temu mogą zainstalować odpowiednio dużą elektrownię PV, dostosowaną do ich potrzeb energetycznych. Po trzecie, fotowoltaika pozwala firmom spożywczym znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej, nawet o 20-30 proc.

 

Fotowoltaika na dachu zakładu
Fot. Eko Prime

Co więcej, instalacje fotowoltaiczne największą produkcję osiągają w letnie dni. To wtedy zakłady posiadające mroźnie zużywają najwięcej energii ze względu na wysoką temperaturę panującą na zewnątrz. Dlatego właśnie instalacje PV idealnie wpisują się w tę branżę. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym chłodnie i mroźnie potrzebują więcej energii, fotowoltaika może doskonale współpracować z takimi zakładami.

Czy panele fotowoltaiczne to wszystko, co można zaproponować przemysłowi spożywczemu? Zdecydowanie nie. Warto takie instalacje rozbudowywać o magazyn energii, który będzie gromadził nadwyżki energii z fotowoltaiki i oddawał je w warunkach mniejszej produkcji z PV. Takie nadwyżki wytworzonej energii mogą być wykorzystane na miejscu albo odsprzedawane do sieci, stanowiąc dodatkowe źródło przychodów. Wreszcie, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Korzyści z fotowoltaiki dla firm spożywczych

Główną zaletą własnej elektrowni słonecznej jest obniżenie kosztów energii. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na fotowoltaikę, zaobserwowały spadek wydatków na prąd rzędu nawet 80 proc. Produkując energię we własnym zakresie, firmy uniezależniają się od podwyżek cen prądu i unikają kar za przekroczenie zamówionej mocy.

Fotowoltaika wpisuje się również w strategię zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala ograniczyć ślad węglowy i wdrożyć efektywną gospodarkę energetyczną. To z kolei przekłada się na lepszy wizerunek firmy w oczach klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów „zielone” podejście staje się istotnym atutem.

 

Fotowoltaika na dachu zakładu
Fot. Eko Prime

Przykłady wdrożeń i realne oszczędności

Coraz więcej przedsiębiorstw z branży spożywczej wybiera odnawialne źródła energii. Jedna z przewodnich firm w branży owocowo-warzywnej postawiła na fotowoltaikę, dlatego na jej dachu wybudowano moduły o mocy 200 kWp. Roczny uzysk energii z tej instalacji to około 190 MWh, co pokrywa 1/3 zapotrzebowania firmy na prąd. Przekłada się to na oszczędności rzędu 100 tys. zł rocznie.

Podobne efekty osiągnęła firma będąca producentem mleka i serów. Dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,5 MWp mleczarnia obniżyła koszty energii o 23 proc. Zwrot z inwestycji nastąpi po 5 latach, a przez kolejne lata firma będzie cieszyć się darmową, czystą energią.

Czy wiesz, że w Eko Prime mamy duże doświadczenie w projektowaniu oraz realizacji instalacji dla branży spożywczej? Co więcej, nie tylko zaprojektujemy i wybudujemy instalację, ale także pomożemy Ci na każdym etapie realizacji, od kompletacji dokumentów przez audyt, montaż, serwis.

Zaufali nam m.in.:

  •  Firma Bio Juice zajmująca się liofilizacją owoców i warzyw w temperaturach od 0 do -15 st. C,
  •  Firma Rasko znajdująca się nieopodal Żelechlinka, specjalizująca się w produkcji karmy dla zwierząt,
  •  Zakłady Grot zajmujące się przetwórstwem mięsnym.
Fotowoltaika na dachu zakładu
Fot. Eko Prime

Jakie są perspektywy rozwoju fotowoltaiki w przemyśle spożywczym?

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w przemyśle spożywczym są bardzo obiecujące. Branża spożywcza charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, szczególnie do zasilania urządzeń chłodniczych, które mogą odpowiadać nawet za 60 proc. całkowitego zużycia prądu. Jednocześnie zakłady przemysłu spożywczego często dysponują dużymi powierzchniami dachów hal produkcyjnych i magazynów oraz terenami wokół, które idealnie nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych.

Własna elektrownia słoneczna pozwala firmom obniżyć koszty energii o 20-30 proc., uniezależnić się od podwyżek cen prądu. Fotowoltaika wpisuje się również w strategię zrównoważonego rozwoju, ograniczając ślad węglowy i budując wizerunek odpowiedzialnego producenta żywności. Rozwój fotowoltaiki w przemyśle spożywczym wspierają atrakcyjne dotacje, jak programy wsparcia ze środków unijnych przeznaczone dla branży oraz postęp technologiczny, który przekłada się na spadek kosztów instalacji i wzrost wydajności paneli PV.

 

Fotowoltaika na dachu zakładu
Fot. Eko Prime

Nowe rozwiązania czy systemy agrofotowoltaiczne integrujące produkcję energii z uprawami otwierają kolejne możliwości dla branży rolno-spożywczej. W najbliższych latach należy spodziewać się dynamicznego wzrostu wykorzystania fotowoltaiki w tym sektorze.

Już wiesz, że fotowoltaika to opłacalne i perspektywiczne rozwiązanie dla przemysłu spożywczego. Pozwala obniżyć koszty energii, uniezależnić się od podwyżek cen prądu, zoptymalizować zużycie i wdrożyć „zieloną” strategię. W połączeniu z zarządzaniem energią i podnoszeniem efektywności energetycznej fotowoltaika może stać się kluczem do obniżenia kosztów i zwiększenia konkurencyjności w wymagającej branży spożywczej.

Chcesz zainwestować w OZE? Zrób to z Eko Prime! Odwiedź stronę Eko Prime, gdzie w zakładce kontakt znajdziesz formularz kontaktowy oraz numery telefonów.

Zapraszamy Cię do miejsca, w którym nawiążesz owocną współpracę!

 

Eko Prime – materiał sponsorowany