REKLAMA
 
REKLAMA

Osiągnięto sprawność 33,7 proc. dla ogniwa perowskit-krzem

Osiągnięto sprawność 33,7 proc. dla ogniwa perowskit-krzem
Fot. KAUST

Naukowcy z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) opublikowali badanie, w ramach którego potwierdzili wysoką sprawność swojego ogniwa tandemowego perowskit-krzem. Trwają poszukiwania partnerów przemysłowych do współpracy.

O wysokim wyniku sprawności naukowców z Arabii Saudyjskiej informowaliśmy już w czerwcu zeszłego roku, jednak dopiero 1 sierpnia br. ukazały się oficjalne badania, w ramach których przedstawiciele KAUST potwierdzili osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności dla tandemowego ogniwa perowskitowo-krzemowego.

W ramach pracy naukowej opublikowanej w „Science” badacze opisali proces tworzenia takiego ogniwa w skali laboratoryjnej. Zauważono, że w trakcie budowy ogniw słonecznych typu perowskit-krzem należy zwrócić szczególną uwagę na minimalizację defektów i niejednorodności warstwy w części perowskitowej. Pomóc ma w tym wykorzystanie tetrahydrotriazyny, która została zsyntetyzowana in-situ (na miejscu) za pośrednictwem dichlorku metylenodiamoniowego. Zastosowana technika ma skutkować zwiększeniem stabilności fazy perowskitu w warunkach wysokiej temperatury i intensywnego napromieniowywania światłem.

REKLAMA

Certyfikowana sprawność

Osiągnięta sprawność ogniwa na poziomie 33,7 proc. została potwierdzona przez European Solar Test Installation (ESTI). To organizacja działająca w dziedzinie testowania i certyfikacji modułów fotowoltaicznych oraz innych urządzeń związanych z energetyką słoneczną.

REKLAMA

Wytworzone w warunkach laboratoryjnych ogniwo ma powierzchnię 1 cm2. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 1,985 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 21,02 mA/cm2, a współczynnik wypełnienia (FF) to 81,6 proc.

Konieczna dalsza współpraca z przemysłem

Przedstawiciel grupy badawczej kładzie szczególny nacisk na konieczność współpracy środowiska naukowego z przemysłem w celu osiągnięcia dalszych postępów na drodze komercjalizacji rozwiązania. Obecnie trwają poszukiwania przedstawicieli biznesu, którzy będą zainteresowani rozwojem projektu i podzieleniem się swoim know-how w zakresie zwiększenia skali.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady