REKLAMA
 
REKLAMA

Ogromna farma fotowoltaiczna w Chorwacji z kontraktem różnicowym

Ogromna farma fotowoltaiczna w Chorwacji z kontraktem różnicowym
fot. adege/Pixabay

Farma fotowoltaiczna, którą buduje Acciona Energia, po pełnym uruchomieniu będzie największą tego typu instalacją w Chorwacji. Niedawno deweloper uzyskał wsparcie w ramach rządowej aukcji dla OZE. 

Moc farmy PV Promina ma wynieść aż 189 MWp. Instalacja powstanie w żupanii szybenicko-knińskiej w południowej Chorwacji. Inwestycja należy do spółki Acciona Energia.

W ramach ostatniej rządowej aukcji chorwacki operator rynku energii – Hrvatski Operator Trzista Energije (HROTE) – przyznał deweloperowi 12-letni kontrakt różnicowy (CfD) dla farmy fotowoltaicznej Promina.

REKLAMA

Acciona informuje, że inwestycja ta zostanie objęta firmowym programem Social Impact Management. Zakłada on reinwestowanie części rocznych przychodów obiektu w celu wspierania programów edukacyjnych, prozdrowotnych i ochrony środowiska w lokalnych społecznościach, na których terenie Acciona lokuje swoje inwestycje.

Ponad 300 tys. modułów PV

Farma fotowoltaiczna Promina będzie się składać z ponad 300 tys. modułów PV. Według założeń generacja energii z farmy wyniesie 320 GWh w skali roku. To odpowiada zapotrzebowaniu na energię 69 tys. chorwackich gospodarstw domowych.

W ramach projektu Acciona wybuduje na terenie inwestycji również nową stację elektroenergetyczną o napięciu 400 kV. Będzie  ona przesyłać energię do krajowej sieci przesyłowej.

REKLAMA

Acciona realizuje kilka projektów na chorwackim rynku energii odnawialnej. Wśród nich są budowane farmy wiatrowe Opor o mocy 27 MW i Boraja II o mocy 45 MW. W 2013 r. Acciona jako pierwszy hiszpański deweloper uruchomiła farmę wiatrową w Chorwacji – to kompleks Jelinak w regionie Split-Dalmacja składający się z 20 turbin o łącznej mocy 30 MW.

Deweloper informuje, że po zakończeniu realizowanych obecnie projektów będzie głównym producentem czystej energii w Chorwacji z udziałem mocy zainstalowanej w OZE na poziomie 8 proc. Z kolei udział Acciony w fotowoltaice w tym kraju ma wówczas osiągnąć 20 proc.

Aukcja o wolumenie 607 MW

Ostatnia chorwacka aukcja dla OZE przewidywała wsparcia dla instalacji OZE o łącznej mocy 607 MW. Zgłoszenia zainteresowanych uzyskaniem kontraktu różnicowego przyjmowane były do 27 czerwca br.

Aukcja przewidywała możliwość wsparcia technologii wiatrowych, fotowoltaicznych i hydroenergetycznych. Wprowadzono podział na dwie główne kategorie z uwzględnieniem proponowanej mocy instalacji. Maksymalne ceny referencyjne wahały się w zakresie 67,05-158,30 euro/MWh. Maksymalne wsparcie dla zwycięskich projektów OZE nie może przekroczyć 30 mln euro.

Chorwacki program wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych został zaakceptowany przez Komisję Europejską pod koniec 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady