REKLAMA
 
REKLAMA

Mikrosieć energetyczna w fabryce na Dolnym Śląsku

Mikrosieć energetyczna w fabryce na Dolnym Śląsku
Fot. WAGO

Producent elementów połączeniowych do przewodów elektrycznych oraz komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki budynkowej rozwija w swoim zakładzie produkcyjnym mikrosieć energetyczną obejmującą system fotowoltaiczny. Jak podaje firma, to jedna z pierwszych takich inwestycji w polskim przemyśle.

Wago Elwag, firma założona we Wrocławiu w 1997 r., jest obecnie częścią międzynarodowej grupy Wago. Zatrudnia około 1200 osób. Zakład produkcyjny we Wróblowicach, otwarty w 2017 r., obejmuje nowoczesne hale produkcyjne i budynki biurowe o łącznej powierzchni użytkowej 35 tys. m2.

Instalacja fotowoltaiczna uruchomiona w ubiegłym roku na dachu jednej z hal produkcyjnych o powierzchni blisko 9 tys. m2 ma moc ponad 700 kWp. Składa się na nią 1648 modułów fotowoltaicznych, 1648 optymalizatorów mocy SolarEdge i 7 falowników tej marki. Za regulację mocy odpowiada zgodny z wymaganiami PTPiREE regulator Wago Solar Park Management.

REKLAMA

Dzięki danym z systemów pomiarowych i BMS – Wago Visu Building – w które już od pierwszej fazy budowy był wyposażony zakład w Wróblowicach, firma mogła dokładnie określić optymalne parametry instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii.

Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki wynosi 752 MWh, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o 515 ton rocznie. Jak porównuje Wago, to ekwiwalent redukcji osiągniętej dzięki posadzeniu niemal 27 tys. drzew.

REKLAMA

Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna

Wśród długoterminowych korzyści z zamontowania instalacji fotowoltaicznej w zakładzie we Wróblowicach Wago wymienia stabilizację kosztów energii. To kluczowe zagadnienie w kontekście rosnących cen prądu. Szacowana roczna produkcja energii z fotowoltaiki pozwoli na pokrycie około 26 proc. zapotrzebowania zakładu. Wago zwraca uwagę na stosunkowo wysoką autokonsumpcję energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne, mającą sięgać 78 proc.

System fotowoltaiczny w fabryce Wago Elwag został zaprojektowany tak, aby maksymalizować autokonsumpcję, pozwalając firmie na znaczną redukcję kosztów operacyjnych.

Jacek Woźniak, dyrektor sprzedaży Wago Elwag, podkreśla, że inwestycja w mikrosieć energetyczną i system fotowoltaiczny przyczynia się nie tylko do redukcji kosztów zakładu, ale także do ograniczenia śladu węglowego i wspiera cele zrównoważonego rozwoju grupy Wago.

Firma szacuje, że zwrot z inwestycji osiągnie w czasie 4,5 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jakiś bajer bez konkretów. czy mikrosieć oznacza Off-Grid dla zespołu firmy i Fotowoltaiki? Ani słowa o tym. Moi klienci wykorzystują w 100 % autokonsumpcje bez odłączania się od sieci, bo można to zrobić trzeba wiedzieć gdzie zastosować fotowoltaikę, i lub jak wykorzystać jej niestabilne zasilanie w energię elektryczną. Łudziłem się ,ze pierwsza w Polsce firma w artykule podana która potrafi wykorzystać Off-Grid. Ale chyba jeszcze trochę na taką poczekamy. Trzymam kciuki , bo to ewidentna przyszłość energetyki. Odłączenie się od monopolu to klucz do postępu!!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady