Holendrzy opracowali kolorowe panele fotowoltaiczne. Dostali 5,5 mln euro finansowania

Holenderska firma Solarix, znana z „kolorowych” paneli fotowoltaicznych montowanych na elewacjach i dachach budynków w ramach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), zdobyła finansowanie na dalszy rozwój. Środki zostaną przeznaczone m.in. na unowocześnienie technologii barwienia paneli.
Główna część finansowania dla Solarix – 4,2 mln euro (około 18 mln zł) – pochodzi od funduszy inwestycyjnych ROM InWest i VP Capital, wspieranych przez kilku prywatnych inwestorów. W rundzie wzięli również udział dotychczasowi udziałowcy, co wzmocniło pozycję finansową producenta. Proces inwestycyjny był nadzorowany przez firmę doradczą KplusV. Dodatkowo 1,3 mln euro (około 5,5 mln zł) zostało zarezerwowane w ramach holenderskiego Narodowego Funduszu Wzrostu.
Środki pozyskane od inwestorów posłużą Solarix m.in. do automatyzacji linii montażowych oraz rozwinięcia we własnym zakresie procesu barwienia paneli. W przypadku realizacji założonych celów możliwe będzie dalsze rozszerzenie współpracy i uzyskanie kolejnych środków.
Ekspansja na rynki europejskie
Solarix planuje przyspieszenie międzynarodowego wzrost. Chce się skoncentrować na rynkach europejskich, gdzie obowiązujące przepisy wspierają rozwój zielonych technologii energetycznych w budownictwie.
Holenderska firma już współpracuje z lokalnymi dystrybutorami w wybranych krajach, a nowa inwestycja pozwoli na dalsze poszerzanie tej sieci. Działalność na rynku holenderskim pozostaje jednak nadal priorytetem Solarix.
Nowość w ofercie: panel na dach w kolorze terakoty
Do niedawna holenderska firma była kojarzona głównie z modułami fotowoltaicznymi dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Oferuje bardzo szeroki wybór takich produktów, jeśli chodzi o strukturę i kolor. Teraz jednak w ofercie Solarix można znaleźć również moduł do instalacji dachowych – oczywiście kolorowy.
Solarix wprowadził na rynek panel fotowoltaiczny w kolorze terakoty, zaprojektowany z myślą o estetycznej integracji z dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Moduł o mocy 355 W oparty jest na ogniwach monokrystalicznych typu n z technologią half-cut. Ma aluminiową ramę z ceramicznym nadrukiem wykonanym z nieorganicznych pigmentów, które – według producenta – nie ulegają odbarwieniu.
Panel objęty jest 10-letnią gwarancją produktową, a także 10-letnią gwarancją na trwałość koloru oraz 25-letnią gwarancją wydajności, która po 25-letnim okresie eksploatacji ma wynosić nie mniej niż 85% wartości początkowej.

Odpowiednie także dla zabytków
Nowy moduł fotowoltaiczny Solarix ma łączyć estetykę z funkcjonalnością – dzięki kolorystyce i technologii wykonania pasuje do tradycyjnych dachów w Niderlandach, ale także komponuje się z elewacjami z cegły i innych materiałów typowych dla holenderskiego budownictwa. Solarix podkreśla, że panele mogą być stosowane nawet w budynkach zabytkowych, które dotąd były trudne do zintegrowania z konwencjonalną fotowoltaiką.
Panele fotowoltaiczne są kompatybilne z najczęściej stosowanymi systemami montażowymi. Zestaw wraz z systemem mocowania waży 22,5 kg/m2, a wymiary pojedynczego modułu wynoszą 1722 x 1134 x 30 mm. Moduł pracuje optymalnie w temperaturach od -40 do 85 st. C, z klasą odporności IP67/IP68 i maksymalnym napięciem systemowym 1000 V.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w 2013r w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku składała się ze 159 modułów, a jej łączna moc to niecałe 40 kW. Koszt inwestycji wyniósł ponad 940 tys. zł, z czego 600 tys. zł dołożył WFOŚiGW w Gdańsku. Była to pierwsza tego typu instalacja na zabytkowym budynku w Polsce. Z racji konserwatorskich wymogów musiały być w kolorze czerwonym. Zastosowane były pomalowane na czerwono panele które dość szybko uległy uszkodzeniom. Jak się potem okazało instalacja nie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Szczegółów mechanizmu uszkodzeń brak obecnie w prasie. Można się domyślać że mogły się przegrzać. Mogę chyba podać link z 2013 do GramwZielone? https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/5471/urzad-marszalkowski-w-gdansku-zamontowal-dachowa-instalacje-fotowoltaiczna