Ile kosztują domowe instalacje fotowoltaiczne w Kalifornii?

Ile kosztują domowe instalacje fotowoltaiczne w Kalifornii?
Fot. SolarCity

Badania przeprowadzone w ramach platformy Solar To The People pokazują istotne różnice w kosztach domowych instalacji fotowoltaicznych w Kalifornii, czyli na największym rynku fotowoltaicznym w USA.

Przy silnym wsparciu władz federalnych i stanowych rynek fotowoltaiczny w Kalifornii od kilku lat jest w fazie intensywnego rozwoju. Dzięki temu już w 2014 r. potencjał PV w miksie wytwarzania energii w tym stanie sięgnął aż 5,3 proc., co odpowiada produkcji w skali roku ponad 10,5 TWh energii elektrycznej.

Kalifornia to największy rynek fotowoltaiczny w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnienie w sektorze PV wzrosło tam w 2015 r. o 38 proc. i na koniec ubiegłego roku wyniosło ponad 75,6 tys. etatów. To 36 proc. zatrudnienia w całym amerykańskim sektorze solarnym. Z 75,6 tys. etatów w kalifornijskim sektorze PV 40,9 tys. stanowią miejsca pracy dla instalatorów, a 11,1 tys. miejsca pracy w produkcji.

REKLAMA

Jak pokazują analizy wykonane w ramach platformy Solar To The People, dynamiczny rozwój rynku PV w Kalifornii nie przełożył się na ujednolicenie cen instalacji dla kalifornijskich gospodarstw domowych, a różnice między najtańszymi oferowanymi instalacjami PV o tej samej mocy a najdroższymi sięgają nawet 0,51 USD/W. Najtańsze instalacje są oferowane na mniej zurbanizowanych terenach w północnej części stanu, przy granicy ze stanem Oregon, natomiast najdroższe – w centralnej części wybrzeża.

REKLAMA

Jednocześnie klienci w północnej części stanu decydują się na zakup systemów o mocy wyższej przeciętnie o 2 kW niż klienci w centralnej części wybrzeża. W efekcie wydają na system PV, po uwzględnieniu ulg, przeciętnie ok 20 tys. USD w porównaniu do CAPEX-u na poziomie 16 tys. USD w drugim przypadku.

Przeciętny koszt instalacji solarnych w północnej części stanu, po uwzględnieniu ulg oferowanych m.in. w ramach federalnego mechanizmu ulg podatkowych, wynosi ok. 3,09 USD/W, podczas gdy górna granica w Kalifornii to 3,60 USD/W.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Solar To The People, przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej montowanej w Kalifornii wynosi 5,5 kW, a jej przeciętny koszt, po uwzględnieniu ulg, to 18,7 tys. USD.

Kalifornia to już w tej chwili lider w produkcji energii odnawialnej w USA. Rozwój OZE w Kalifornii silnie wspierają władze stanowe. Najpierw robił to gubernator Arnold Schwarzenegger, a teraz godnie zastępuje go w tym jego następca Jerry Brown. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku gubernator Kalifornii podpisał nowe prawo tzw. Renewable Portfolio Standard (RPS). To ostatni etap procedury legislacyjnej, która wprowadza regulacje wyznaczające cel 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym do 2030 r. Wcześniej władze Kalifornii przyjęły cel 100 proc. udziału OZE w energii zużywanej przez budynki administracji tego stanu znajdujące się w Sacramento.

gramwzielone.pl