First Solar wprowadzi na rynek moduły PV nowej generacji

First Solar wprowadzi na rynek moduły PV nowej generacji
Fot. First Solar

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych i jednocześnie deweloper dużych naziemnych farm PV zamierza wprowadzć do swojej oferty ogromne moduły fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 400 W. Nowa oferta First Solar może znaleźć zastosowanie właśnie głównie w takich ogromnych naziemnych projektach PV. Wcześniej First Solar zaoferuje jednak moduły o mocy 365 W, które będą kompatybilne z systemami 1500 V i które mają charakteryzować się łatwością montażu na konstrukcjach jednoosiowych trackerów. 

Amerykański sektor przemysłowych farm fotowoltaicznych jest w trakcie dynamicznego rozwoju, co jest w dużej mierze efektem wzrostu konkurencyjności technologii fotowoltaicznej, a z drugiej strony – korzystnej polityki władz federalnych i stanowych. Dzięki temu inwestorzy w USA budujący elektrownie fotowoltaiczne mogą liczyć m.in. na 30-procentową ulgę podatkową, którą pod koniec 2015 r. przedłużyły na kolejne lata amerykańskie władze, co daje sektorowi PV perspektywę stabilnego rozwoju.

W ubiegłym roku w USA powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 7,3 GW. W sumie udział PV w nowym potencjale zainstalowanym w 2015 r. w amerykańskiej energetyce wyniósł niemal 1/3. Firma doradcza Navigant Research podaje, że w 2015 r. w Stanach Zjednoczonych instalowano co godzinę średnio ok. 1 MW systemów fotowoltaicznych. Wcześniej amerykańskie stowarzyszenie braży solarnej SEIA podawało, że w USA nowy system fotowoltaiczny jest uruchamiany przeciętnie co 1,6 minuty. 

REKLAMA

Na rozwoju przemysłowej fotowoltaiki w USA korzystają firmy takie jak First Solar, który jest największym na świecie producentem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe, a jednocześnie sam realizuje projekty ogromnych farm solarnych.

W informacji podanej właśnie przez First Solar – oprócz rekordowej mocy modułów nowej, szóstej serii, na poziomie 400 W – wrażenie robi także zapowiadana sprawność tych modułów, która ma wynieść około 19 proc. Jak podaje amerykański producent, linie produkcyjne pozwalające na osiągnięcie takiej sprawności są już w trakcie opracowania. Zdaniem PV Tech, uruchomienie seryjnej produkcji może nastąpić około roku 2019. First Solar podaje, że decyzje dotyczące terminów wdrożenia nowej technologii będą determinowane przez rozwój rynku.

REKLAMA

Wcześniej, w drugiej połowie przyszłego roku lub na początku 2018 r., First Solar wprowadzi jednak na rynek serię 5. swoich modułów, które będą produkowane w zestawach składających się z trzech modułów i których konstrukcję opracowano tak, aby łatwo można było je zamontować na jednoosiowych trackerach, a także zastosować w systemach 1500 V, co będzie prowadzić do zredukowania ogólnych kosztów inwestycji.

Moduły serii 5. będą dostępne w wariancie 365 W. Ich rozmiar wyniesie 186 x 120 cm i będą ważyć ok. 32 kg. First Solar zapewnia, że uzysk energii, w porównaniu do modułów krystalicznych o podobnej mocy, będzie wyższy każdego roku przeciętnie o ok. 10 proc. Ma to być osiągnięte m. in. dzięki lepszym właściwościom pracy w wysokich temperaturach, przy współczynniku temperatury wynoszącym zaledwie 0,28 proc./st. C. Na moduły z serii 5. First Solar wprowadzi 25-letnią gwarancję uzysku energii i 10-letnią gwarancję produktową.

W ostatnich latach First Solar systematycznie poprawia sprawność swoich ogniw i modułów fotowoltaicznych. O ustanowieniu ostatniego rekordu sprawności ogniwa CdTe – na poziomie 22,1 proc. – Amerykanie informowali w lutym br.

Przeciętna sprawność modułów produkowanych przez amerykańską firmę na początku 2015 r. wynosiła 14,7 proc., a jeszcze w 2011 r. – tylko 11,6 proc. First Solar podaje, że teraz ich seryjnie produkowane moduły osiągają średnią sprawność na poziomie 16,4 proc. 

First Solar zapewnia też, że może osiągnąć sprawność modułów na poziomie 19,5 proc. już w roku 2017, a także ocenia, że w przyszłości możliwe jest osiągnięcie sprawności ogniw CdTe nawet na poziomie 25 proc. 

gramwzielone.pl